Nanoroboty, czyli sztuka precyzyjnego podawania leku

PO GODZINACH

Autor: CNN/ŁS/rynekaptek.pl   02-02-2015, 13:12

Nanoroboty, czyli sztuka precyzyjnego podawania leku Nanoroboty przyszłością farmakoterapii?

Naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii ogłosili, że po 10 latach prac, są bliscy zaprezentowania nanorobotów, które m.in. precyzyjnie dostarczą leki do organizmu. Nanoroboty testują również Amerykanie.

Badacze ze Szwajcarii przekonują, że mikroskopijne roboty pomogą w leczeniu pacjentów wymagających niezwykle precyzyjnych operacji i dawkowania leków.

Urządzenia mają być wstrzykiwane pacjentom lub połykane przez nich. Lekarze będą sterować działaniem robotów za pomocą pola magnetycznego. 

Jak podaje CNN, kształt robotów został zainspirowany wyglądem bakterii E. coli. Nie posiadają żadnego napędu mechanicznego, ponieważ obecna technologia nie pozwala na jego skonstruowanie w odpowiednio małych rozmiarach. 

Naukowcom udało się już podać „za pośrednictwem” nanorobotów lek do oka. Jeszcze w 2015 r. mają rozpocząć się testy na żywych pacjentach. 

Przypomnijmy, że nad nanorobotami pracuje również grupa na­ukow­ców z Uni­wer­sy­te­tu Ka­li­for­nia z San Diego. Na­noro­bo­ty o dłu­go­ści 20 mi­kro­me­trów oraz śred­ni­cy 5 mi­kro­me­trów po­tra­fią "po­dró­żo­wać" w ciele żywe­go organizmu, do­star­cza­jąc leki bez­po­śred­nio do cho­rych ob­sza­rów i zwięk­sza­jąc w ten spo­sób sku­tecz­ność te­ra­pii oraz eli­mi­nu­jąc skut­ki ubocz­ne.

Napęd za­pew­nia im po­wło­ka cyn­ko­wa, która re­agu­je z kwa­sem żo­łąd­ko­wym, pro­du­ku­jąc bą­bel­ki wodo­ru, które na­pę­dza­ją ma­szy­ny i po­zwa­la­ją im prze­miesz­czać się z pręd­ko­ścią 60 mi­kro­me­trów na se­kun­dę, do­star­cza­jąc me­dy­ka­men­ty bez­po­śred­nio do tkan­ki żo­łąd­ka.

Testy prze­pro­wa­dzo­ne na my­szach wy­ka­za­ły dużą przy­dat­ność tej tech­no­lo­gii. Leki tra­fi­ły tam gdzie po­win­ny, a jed­no­cze­śnie nie było oznak uszko­dze­nia tkan­ki, czy też wzro­stu po­zio­mu tok­syn, które czę­sto to­wa­rzy­szą stan­dar­do­wym ku­ra­cjom.

Źródło: CNN, technowinki.onet.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH