Naukowcy chcą stworzyć syntetycznego człowieka

PO GODZINACH

Autor: Rp.pl/rynekaptek.pl   19-05-2016, 14:47

Naukowcy chcą stworzyć syntetycznego człowieka Plan na stworzenie syntetycznego człowieka jest realny

150 naukowców zebrało się, aby w tajemnicy omówić plan stworzenia syntetycznego ludzkiego genomu. Spotkanie odbyło się przed tygodniem w Harvard Medical School w Bostonie. Jego organizatorem był prof. George Church, jeden z pionierów badań nad ludzkim genomem.

Uczestnicy – oprócz naukowców byli również prawnicy i przedsiębiorcy – zostali zobowiązani do nieinformowania o nim na Twitterze ani w tradycyjnych mediach.

Nie wszyscy, jak widać, zastosowali się do tej prośby, bo sprawę spotkania opisuje „The New York Times" - podała Rzeczpospolita.

Z informacji zdobytych przez gazetę wynika, że genetycy rozważali możliwość skonstruowania od podstaw, w laboratorium, całego genomu człowieka i wszczepienie go do komórki. Oznaczałoby to, że do klonowania nie byłby potrzebny żaden dawca DNA.

A nawet więcej – czysto teoretycznie można w ten sposób stworzyć człowieka bez rodziców.

Stworzenie syntetycznego genomu tak skomplikowanego organizmu jak człowiek jest zadaniem niezmiernie trudnym. Obecnie rutynowo dokonuje się modyfikacji genów roślin i zwierząt w celu nadania im pożądanych cech.

Prace nad modyfikacją genów ludzkich zarodków są jeszcze w powijakach – sami naukowcy przyznają, że obawy o bezpieczeństwo i wątpliwości natury etycznej są zbyt mocne, aby prowadzić takie eksperymenty. A tym bardziej by doprowadzić je do końca – czyli stworzyć zmodyfikowanego człowieka.

Również prace nad prostymi syntetycznymi genomami są jeszcze na początku drogi. Pierwszy organizm (bakterię) z syntetycznym genomem opracował słynny Craig Venter.

Naukowcy z zespołu Jefa Boeke z Centrum Medycznego Uniwersytetu Nowego Jorku starają się opracować syntetyczny genom drożdży. Na razie odtworzyli jeden, najmniejszy, z 16 chromosomów. Cały genom drożdży to ok. 12 milionów par zasad. Człowieka – ponad 3 miliardy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH