Neandertalczycy wymarli z powodu diety

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-05-2016, 15:53

Neandertalczycy wymarli z powodu diety Jednym z czynników wyginięcia neandertalczyków mogła być ich dieta

Neandertalczycy i ludzie paleolitu żywili się odmiennie, obierając różne strategie przetrwania w obliczu zmian klimatu – informują naukowcy w piśmie „PLOS ONE”.

Badania śladów na zębach pomagają w ustaleniu paleolitycznej diety ludzi i neandertalczyków. Obie populacje musiały sprostać zmianie klimatu, która dokonywała się w trakcie ostatniego zlodowacenia.

Około 40 tys. lat temu neandertalczycy wyginęli z nieznanych naukowcom powodów.

Zespół pod kierunkiem Sireen El Zaatari z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) wziął pod uwagę dietę neandertalczyków, jako możliwy czynnik tego wyginięcia.

Naukowcy analizowali 52 zęby trzonowe neandertalczyków i ludzi górnego paleolitu pod kątem mikrouszkodzeń powierzchni. Odkryli, że wraz ze zmianami klimatu, neandertalczycy przystosowali się do pożywienia, które najłatwiej było dostępne. Na stepach było to głównie mięso, w środowisku leśnym zaś dieta uzupełniana była większą ilością roślin, ziaren i orzechów.

Z kolei ludzie paleolitu stale, niezależnie od fluktuacji klimatycznych, żywili się relatywnie dużą ilością roślin.

- W tym celu najprawdopodobniej rozwinęli umiejętność wytwarzania narzędzi do pozyskiwania roślin ze środowiska - uważa Sireen El Zaatari. Być może dało im to w ostateczności przewagę nad neandertalczykami.

Innymi słowy, zamiast oportunistycznie korzystać ze zmieniających się zasobów środowiska, jak robili to neandertalczycy, ludzie paleolitu zainwestowali więcej energii w wykształcenie swoistych stałych strategii pozyskiwania pożywienia, uniezależniając się w ten sposób od zmiennego środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH