NFZ: owocowa profilaktyka w Białymstoku

PO GODZINACH

Autor: PAP, NFZ/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 15:49

NFZ: owocowa profilaktyka w Białymstoku Wybrano jabłka, ponieważ sprawdzanie ich świeżości poprzez dotyk ma kojarzyć się z samobadaniem piersi

Naklejki w kolorach kojarzących się z akcjami profilaktycznymi w onkologii - różowym i białym, na jabłkach w białostockich sklepach, przypominają o potrzebie wykonywania cytologii i mammografii. To akcja podlaskiego oddziału Funduszu.

Naklejki na jabłkach na sklepowych półkach w Białymstoku mają przypominać kobietom i ich bliskim, że warto robić badania profilaktyczne w walce z rakiem.

Wzorem ubiegłego roku, Podlaski NFZ zaprosił do współpracy lokalną sieć handlową PSS Społem. Od piątku (21.10), przez cały tydzień, na owocach sprzedawanych w supermarketach sieci znajdą się specjalne naklejki, przypominające o profilaktycznych badaniach mammograficznych i cytologicznych. Wybrano jabłka, ponieważ sprawdzanie ich świeżości poprzez dotyk ma kojarzyć się z samobadaniem piersi.

Październik jest miesiącem, w którym przypomina się o profilaktyce walki z rakiem. Pełniąca obowiązki dyrektora podlaskiego oddziału NFZ Magdalena Borkowska powiedziała dziennikarzom, że jako matka i żona namawia inne kobiety do badania się. - Rak co roku zabiera nam zdrowie i życie, zabiera nasze marzenia - mówiła i podkreśliła, że tak się nie stanie, gdy kobiety będą się zgłaszać na badania.

Tymczasem według onkologów na badania zgłasza się ok 40-50 proc. pań. Reszta nie odpowiada na wysyłane zaproszenia. Borkowska mówi, że przyczyną wcale nie jest brak pieniędzy publicznych na profilaktykę raka; zaznaczyła, że świadczenia profilaktyczne są nielimitowane, NFZ płaci za każde takie wykonane badanie.

Borkowska ma nadzieję, że naklejka na owocu, który kojarzy się ze zdrowiem, przynajmniej przypomni o badaniach. Podkreśliła, że to także rola mężczyzn i dzieci, by przypominały swoim żonom, mamom czy partnerkom o badaniach.

- Profilaktyka w przypadku raka piersi jest bardzo ważna - mówi doktor Mariola Kucharewicz z Białostockiego Centrum Onkologii. Dodaje, że kobiety mają jakąś barierę psychologiczną przed badaniem, bo boją się usłyszeć, że mogą być chore, bo "samo rozpoznanie raka zmienia nastawienie do życia". - Jest tysiące pytań: dlaczego ja, dlaczego to mnie spotkało, ale z tymi wszystkimi problemami potrafimy sobie radzić, nie jest to naprawdę wyrok - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH