Nie biegaj po zawale, zatrzymaj się na seks

PO GODZINACH

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   22-09-2015, 16:03

Nie biegaj po zawale, zatrzymaj się na seks Aktywność seksualna po zawale nie jest szkodliwa dla zdrowia

Aktywność seksualna ani nie zwiększa ryzyka zawału serca, ani nie jest przeszkodą dla pacjentów po przebytym zawale – przekonują autorzy publikacji z Journal of the American College of Cardiology.

Naukowcy doszli do takich wniosków po przebadaniu 536 pacjentów z chorobą serca w wieku 30-70 lat.

Chorzy po zawale boją się, że wysiłek doprowadzi do kolejnego zdarzenia sercowego. Niestety, zebrano niewiele danych nt. korzyści i szkód związanych z aktywnością seksualną u pacjentów z chorobami serca. Autorzy publikacji przekonują jednak, że choćby w porównaniu z szybkim marszem, stanowi ona umiarkowany wysiłek – czytamy na portalu kopalniawiedzy.pl.

Naukowcy badali aktywność seksualną w ciągu 12 miesięcy przed zawałem i ocenili związek między częstotliwością uprawiania seksu i występującymi później zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.

Zauważono, że w ciągu roku przed zawałem 14,9 proc. ankietowanych w ogóle nie współżyło, 4,7 proc. uprawiało seks rzadziej niż raz na miesiąc, a 25,4 proc.mniej niż raz na tydzień. 55 proc. jeden bądź więcej razy tygodniowo. W ciągu 10 lat odnotowano tylko 100 zdarzeń sercowo-naczyniowych. Tak więc aktywność płciowa nie była czynnikiem ich ryzyka.

Korzyści współżycia seksualnego zwyciężają walkę z ryzykiem, natomiast przeszkodą w seksie mogą być niepożądane działania niektórych leków. Naukowcy nie zalecają jednak erekcyjnych wspomagaczy, bo w interakcji z lekami kardiologicznymi mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia chorych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH