Nowy Jork: dzięki bazom danych wykryli nadużycia w refundacji

PO GODZINACH

Autor: biztok.pl/ rynekaptek.pl   19-03-2015, 12:39

Nowy Jork: dzięki bazom danych wykryli nadużycia w refundacji

Analiza danych może usprawnić nie tylko działanie firm, ale również administracji publicznej - przekonują zwolennicy tworzenia i analizowania ogromnych zbiorów danych.

Big Data z powodzeniem mogłyby wykorzystywać ZUS, urzędy skarbowe i inne, by zwiększyć efektywność działań oraz wartość prognoz. Autorzy tekstu przywołują przykład amerykański.

Nowy Jork już wykorzystuje analizę danych, by poprawić usługi publiczne i obniżyć ich koszty, ale także, by walczyć z przestępczością. W ten sposób władze miasta mogły na przykład zwalczać proceder nielegalnego ubiegania się o refundację leków.

Analizując dane z ponad 20 tysięcy aptek analitycy odkryli, że w ponad 20 wartość wniosków o refundację pewnego lekarstwa znacznie odbiegała od średniej normy. To właśnie tam skierowane zostały kontrole i natychmiast wykryły nieprawidłowości.

W tym roku instytucje, które stworzą nowoczesne systemy zarządzania informacją, wyprzedzą konkurentów w swoich segmentach rynku o 20 procent - szacuje firma Gartner ze Stanfordu. Zaś analitycy McKinsey potwierdzają, że przedsiębiorstwa wykorzystujące analitykę danych są po prostu skuteczniejsze. Dodatkowo takie firmy uzyskują wyższy zwrot z kapitału niż te, które tego nie robią.

Eksplozja Big Data jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Jeszcze w 2000 roku tylko jedna czwarta światowych danych była zapisana cyfrowo. Dziś mniej niż 2 procent informacji nie jest przechowywanych właśnie w tej formie.

Więcej: http://www.biztok.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH