Obchody 100-lecia NIZP-PZH

PO GODZINACH

Autor: MZ/rynekaptek.pl   21-03-2018, 08:43

Obchody 100-lecia NIZP-PZH Rok 2018 będzie w historii NIZP-PZH rokiem obchodów Jubileuszu stulecia istnienia (Fot. Archiwum)

W tym roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny obchodzi Jubileusz stulecia istnienia. Wszystkie uroczystości związane z Jubileuszem zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Obchody Jubileuszowe zainauguruje uroczysta gala, która odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W kolejnych miesiącach jubileuszowego roku 2018 zorganizowane zostaną także trzy konferencje naukowe prezentujące szeroki zakres działalności Instytutu.

Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Zakład Higieny powstał w listopadzie 1918 r. i jest najstarszym polskim instytutem medycznym oraz jedną z niewielu instytucji, która liczy tyle lat ile niepodległa Polska.

Od początku swego istnienia PZH prowadził działalność zmierzającą do ochrony i poprawy zdrowia ludności Polski. Pierwotnym celem jego działania była poprawa sytuacji epidemiologicznej w zniszczonym w czasie I wojny światowej kraju. Później w okresie 20-lecia międzywojennego w Państwowym Zakładzie Higieny produkowano szczepionki i surowice lecznicze, a od 1925 r. insulinę. Po II wojnie światowej Państwowy Zakład Higieny jako instytut naukowo-badawczy kontynuował badania naukowe w dziedzinie mikrobiologii, epidemiologii i higieny oraz środowiskowych zagrożeń zdrowia.

Obecnie najważniejszą misją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) jest ochrona zdrowia ludności poprzez działania podejmowane w obszarze zdrowia publicznego, które mają kluczowe znaczenie w walce z chorobami przewlekłymi i zakaźnymi.

Instytut sprawuje funkcję opiniodawczą i doradczą w przygotowywaniu ekspertyz z dziedziny zdrowia publicznego dla instytucji rządowych i samorządowych, prowadzi także ogólnopolskie kampanie edukacyjne.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH