Papież Koptów na pogrzebie prawosławnego arcybiskupa i farmaceuty

PO GODZINACH

Autor: Deon/rynekaptek.pl   01-12-2015, 14:45

Papież Koptów na pogrzebie prawosławnego arcybiskupa i farmaceuty Anba Abraham był także wykładowcą farmacji

Papież Koptów-patriarcha Tawadros II przewodniczył w minioną sobotę (28 listopada) uroczystościom pogrzebowym koptyjsko-prawosławnego arcybiskupa Jerozolimy, Anby Abrahama (Sidraka). Był on z zawodu farmaceutą, wykładowcą w Narodowym Centrum Badawczym Egiptu.

Obecność patriarchy w Jerozolimie miała wielkie znaczenie polityczne, gdyż od wojny sześciodniowej w 1967 r. roku żaden patriarcha Koptów nie składał wizyty w Świętym Mieście. W 1979 roku po podpisaniu porozumienia w Camp David między Egiptem i Izraelem ówczesny patriarcha Szenuda III zabronił chrześcijanom koptyjskim pielgrzymowania do Jerozolimy – podaje Deon.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w siedzibie koptyjsko-prawosławnego arcybiskupa Jerozolimy, w budynku klasztoru św. Antoniego graniczącym z bazyliką Grobu Pańskiego na jerozolimskim Starym Mieście.

Anba Abraham zmarł 25 listopada po długiej chorobie. Urząd koptyjsko-prawosławnego arcybiskupa Jerozolimy piastował od listopada 1991 roku. Gdy w Jerozolimie zmarł jego poprzednik, ciało zmarłego przewieziono do Egiptu i tam pochowano. Abp Abraham w swojej ostatniej woli zadecydował, że “chciałby być pochowany w Jerozolimie".

Urodzony w 1943 roku w egipskim Sohag Anba Abraham ukończył w 1968 roku studia farmacji, a następnie studiował teologię. Od 1981 roku wykładał farmaceutykę w Narodowym Centrum Badawczym Egiptu. W 1984 roku został mnichem , a w 1990 - otrzymał święcenia kapłańskie. W 1991 roku papież-patriarcha Szenuda III mianował go arcybiskupem Jerozolimy. Abp Anba Abraham cieszył się wielką popularnością wśród chrześcijan w Ziemi Świętej. .

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH