Płock: osobliwe muzeum. Są w nim m.in. przedwojenne reklamy leków

PO GODZINACH

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   15-04-2016, 15:20

Płock: osobliwe muzeum. Są w nim m.in. przedwojenne reklamy leków Lekarz z Płocka chce zachować od zapomnienia stare sprzęty medyczne i farmaceutyczne

Płocki chirurg, Włodzimierz Nowatorski od lat zbiera zabytkowe sprzęty medyczne, takie jak maska do usypiania eterem, zestaw noży, metalowe kleszcze czy stare recepty. Tak powstało w domu osobliwe muzeum medycyny i farmacji.


Doktor Nowatorski zbiera stary medyczny sprzęt, bo nie chce, by tradycje zawodu odchodziły w zapomnienie. Jego kolekcja jest imponująca, ale trudno powiedzieć, ile konkretnie ma przedmiotów. Wiadomo jednak z całą pewnością, że najstarsze medyczne skarby doktora Nowatorskiego pochodzą z XIX wieku.

W domu chirurga zobaczyć można czasopisma z okresu międzywojennego i jeszcze wcześniejsze, np. pismo "Lekarz domowy" z 1852 r., podręczniki medyczne czy kalendarz lekarski z 1889 r.

W oddzielnej gablocie jest mała wystawa przedwojennych reklam leków. Były to przeważnie karty wkładane oddzielnie w środek pisma, ale czasem reklamy drukowano na jego stronach. Drastycznie różniły się od tych dzisiejszych. W jednym z pism na pożółkłej stronie zauważyć można choćby nazwę leku i napis: "Właściwa droga w leczeniu zaburzeń jajnikowych". Napis umieszczony był pod... rysunkiem żeglującego statku. Lekarz ma też klaser, w którym trzyma stare recepty wypisane w języku polskim i jidysz.

W kolekcji płockiego lekarza są też m.in. zestawy noży chirurgicznych czy nożyków do cięcia rogówki oka. A także przyrząd z dużym szkłem powiększającym do oglądania zdjęć małoobrazkowych płuc. Jest też dział farmacji. Dwie szafy z wagami i narzędziami do produkcji medykamentów, pojemniki i butelki na leki opatrzone łacińskimi napisami...

Więcej: plock.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH