Polska ma zaniżony „alarm smogowy”

PO GODZINACH

Autor: WNP/rynekaptek.pl   04-01-2017, 14:41

Polska ma zaniżony „alarm smogowy” W 2016 r. w Krakowie i Rybniku alarm smogowy powinien obowiązywać, aż przez 47 dni

Polski Alarm Smogowy (PAS) przeanalizował zanieczyszczenie powietrza w 6 polskich miastach w roku 2016. Okazuje się, że gdybyśmy przyjęli francuski system ostrzegania przed smogiem musielibyśmy kilkanaście-kilkadziesiąt razy częściej ogłaszać alarm smogowy.

W Paryżu alarm smogowy wprowadza się przy stężeniu pyłu PM10 na poziomie 80 ug/m3. W Polsce jest to niemal czterokrotnie więcej – 300 ug/m3.

Gdy w miastach Europy zachodniej bije się na alarm ze względu na bardzo złą jakość powietrza i zachęca mieszkańców do podjęcia działań chroniących zdrowie i życie, w Polsce władze milczą, mimo że poziom zanieczyszczeń jest znacznie wyższy - pisze WNP.

Z wyliczeń PAS wynika, że w roku 2016 w Warszawie i Łodzi wystąpiło odpowiednio 8 i 9 dni z zanieczyszczeniem na tyle wysokim, że w Paryżu ogłoszono by alarm smogowy. Gorzej jest we Wrocławiu - smogowy alarm obowiązywałby przez 12 dni minionego roku. Z kolei w Zakopanem było aż 29 dni powyżej poziomu, który w Paryżu byłby uznany za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego.

Do rekordowych miast zbadanych przez PAS należą Kraków i Rybnik – w każdym z nich alarm obowiązywałby aż przez 47 dni w roku.

Więcej: energetyka.wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH