Poradnik turysty: co zrobić gdy ugryzie kleszcz lub żmija

PO GODZINACH

Autor: polskathetimespl/ rynekaptek.pl   04-05-2015, 11:57

Poradnik turysty: co zrobić gdy ugryzie kleszcz lub żmija

Narażenie na kontakt z zakażonymi kleszczami w ostatnich latach rośnie w całej Polsce. W roku ubiegłym średnia zgłaszalność przypadków boreliozy w Polsce wynosiła 36 przypadków na 100 tys. mieszkańców, na Pomorzu - 30 na 100 tys. mieszkańców.

 Zakażonych wirusami i bakteriami, w tym bakterią Borelia burgdorferi, która powoduje boreliozę, jest 20-30 proc. kleszczy. Problem w tym, że nie wiemy, który kleszcz jest zakażony, a który nie. Lepiej unikać wszystkich kleszczy przez stosowanie odpowiedniej profilaktyki - mówi dr Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. 

- Kleszcze przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza, zapach kwasu masłowego obecnego w pocie. Z informacji zebranych przez nas od osób, które zachorowały na boreliozę, wynika, że najczęściej do ukąszenia przez kleszcza dochodziło w lesie, następnie - na działce, w parku, na łące, zdarzały się też przypadki ukąszeń w przydomowym ogródku, na polu, a nawet w terenie zabudowanym -dodaje ekspert.

Gdy użądli nas osa, nie zostawia żądła. Odwrotnie do pszczoły, która żądło zostawia, więc trzeba je usunąć. Ostrożnie, bo na jego końcu znajduje się woreczek z jadem. Gdy się rozerwie, do skóry dostanie się dodatkowa porcja jadu. Miejsce ukąszenia należy przemyć wodą i przyłożyć do niego zimny okład. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie (powinno minąć po 24 godzinach).

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, który żyje w polskich lasach. Ma trójkątną głowę, pionowe źrenice i charakterystyczny, czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada.

Co robić w takiej sytuacji? - Nie należy nacinać, wysysać, zwilżać śliną ranki po ukąszeniu, przykładać lodu ani stosować opasek uciskowych. Trzeba uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyspiesza bowiem rozprzestrzenianie się jadu w organizmie - radzi dr Jarosław Gołaszewski, lekarz pogotowia ratunkowego w Gdańsku.

Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Ranę trzeba zabezpieczyć jałowym opatrunkiem i ułożyć pacjenta w pozycji leżącej tak, by ukąszona kończyna znajdowała się poniżej poziomu tułowia. Lepiej wezwać karetkę pogotowia niż zawozić ukąszoną osobę do szpitala własnym transportem.

Więcej: http://www.polskatimes.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH