Poseł apeluje: zrezygnujmy z przestawiania zegarów

PO GODZINACH

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   03-02-2016, 12:18

Poseł apeluje: zrezygnujmy z przestawiania zegarów

Poseł Dariusz Milewski pyta ministra rozwoju czy wreszcie doczekamy się wprowadzenia obowiązywania w Polsce wyłącznie czasu letniego? Naruszenie zegara biologicznego dorosłych powoduje depresje, migreny i zmęczenie.

Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 dwa razy w roku przestawiamy zegarki. Takie działanie ma na celu przyczynić się do efektywniejszego wykorzystywania światła dziennego i oszczędności energii. Ale czy faktycznie jest to korzystne?

- Według europejskich parlamentarzystów, ze zmiany czasu wynikają tylko pozorne korzyści. Taka zmiana przynosi oczywiście oszczędności w energetyce, ale w porównaniu z tym jak niekorzystny wpływ ma to na zdrowie człowieka są to zyski niewielkiego rzędu - argumentuje poseł w interpelacji do ministra rozwoju.

Zmiana czasu wymaga przystosowania organizmu ludzkiego. Zegar biologiczny opiera się na czasie biologicznym, więc w momencie zmiany czasu dochodzi do automatycznego rozstrojenia rytmu biologicznego.

"Z badań wynika, iż z chwilą przestawienia zegarków co drugie dziecko ma zaburzenia snu. Naruszenie zegara biologicznego dorosłych powoduje depresje, migreny i zmęczenie. W aptekach odnotowano czasowy wzrost sprzedaży środków pomagających się uporać ze zmęczeniem spowodowanym zmianą czasu. Dodatkowo należy wspomnieć, że w całej Europie wydawane są ogromne kwoty na leczenie depresji. Przyczynia się do tego właśnie manipulowanie zegarem biologicznym. Zmiany czasu mają fatalny wpływ na wydajność pracowników w pierwszym tygodniu" - informuje poseł i dodaje:

- Czas letni sprzyja aktywności rekreacyjnej.

Obecnie zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH