Poziom skażenia radioaktywnym jodem najwyższy w Polsce

PO GODZINACH

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   23-02-2017, 15:03

Poziom skażenia radioaktywnym jodem najwyższy w Polsce W Polsce wykryto najwięcej radioaktywnego jodu w Europie. "Źródło pozostaje nieustalone" 23 lutego 2017, 12:14 80 W Polsce wykryto najwięcej radioaktywnego jodu w Europie. "Źródło pozostaje nieustalone" Foto: irsn.fr Dane opublikowała francuska agencja rządowa Francuska agencja rządowa IRSN poinformowała o wzroście obecności radioaktywnego jodu-131 w Europie

Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Nuklearnego (IRSN) opublikował wyniki badań, z których wynika, że w styczniu br. doszło do wzrostu obecności radioaktywnego jodu-131 w Europie. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Polsce.


Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Nuklearnego (IRSN) wyniki badań opublikował w połowie lutego. W komunikacie czytamy, że wykrycie jodu "jest dowodem na jego uwolnienie w ostatnim czasie", choć agencja zaznacza, że "źródło skażenia pozostaje nieustalone" - podaje TVN 24.

Pierwsze ślady zwiększonej obecności jodu-131 odnotowano w pierwszej połowie stycznia w północnej części Norwegii, a następnie w Finlandii, Polsce, w Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Spośród tych krajów, największe stężenie wykryto w Polsce: 5,92 mikrobekereli (µBq) na metr sześcienny. Dla porównania, w pozostałych krajach wskaźnik ten nie przekroczył poziomu 0,5 µBq/m szesc. (poza Hiszpanią, gdzie odnotowano 1,28).

Polska Państwowa Agencja Atomistyki wydała w środę jedynie krótki komunikat, w którym podkreśliła, że "śladowe ilości izotopu jodu-131 wykryte w okresie 9-16 stycznia br. (ponad miesiąc temu) na terenie Polski nie stanowiły żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska"

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH