Praca na nocnych zmianach nie jest wskazana

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   07-11-2014, 15:24

Praca na nocnych zmianach nie jest wskazana

Mózgi osób pracujących na nocne zmiany dłużej niż dekadę funkcjonują jak mózgi osób starszych o ponad sześć lat – wynika z badania, które publikuje pismo "Occupational and Environmental Medicine”.

Autorzy pracy podkreślają, że po rezygnacji z pracy zmianowej potrzeba pięciu lat, by sprawność intelektualna wróciła do normy.
 
Praca zmianowa jest porównywana do przewlekłego jet lagu, czyli objawów związanych z nagłą zmianą stref czasowych podczas podróży - przypominają naukowcy. Zakłóca ona naturalne rytmy okołodobowe i życie towarzyskie, negatywnie wpływa na produktywności i bezpieczeństwo w miejscu pracy, a w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, zespołu metabolicznego, otyłości, raka piersi, zaburzeń płodności, wrzodów żołądka.
 
Naukowcy z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie we współpracy z kolegami z Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Monako przeprowadzili badania wśród ponad 3,2 tys. osób, które były stale aktywne zawodowo lub na emeryturze. Blisko 1500 z nich miało doświadczenie z pracą na zmiany – aktualnie lub w przeszłości.
 
Pierwsze testy oceniające pamięć, tempo myślenia i inne zdolności intelektualne przeprowadzono, gdy badani mieli 32, 42, 52 lub 62 lata. Powtórzono je po 5 i 10 latach.
 
Okazało się, że praca zmianowa była związana z pogorszeniem sprawności poznawczej. Efekt ten był silniejszy u osób, które na zmiany pracowały przez ponad 10 lat. Uzyskiwały one wyniki odpowiadające osobom starszym o 6,5 roku.
 
Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH