Problemy polskiej opieki farmaceutycznej

PO GODZINACH

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Fundację ZIKO dla Zdrowia   07-10-2016, 14:59

Problemy polskiej opieki farmaceutycznej
Problemy polskiej opieki farmaceutycznej Problemy polskiej opieki farmaceutycznej

Polska służba zdrowia boryka się współcześnie z wieloma przeciwnościami. Zadłużone szpitale, przestarzały sprzęt czy kilkunastomiesięczne oczekiwanie na wizytę u specjalisty sprawiają, że kwestia opieki farmaceutycznej wydaje się pomijana i mało istotna.

Jak wynika z danych zebranych przez Magazyn Reader’s Digest, pomimo że 78% Polaków ufa farmaceutom, to wielu nie korzysta z ich porad i nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z nieprawidłowym stosowaniem leków zaleconych przez specjalistę. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka, a zmiany wydają się konieczne. Według ekspertów i samych zainteresowanych, podstawą w ich budowaniu powinno być jasne określenie zasad kontaktu między lekarzami i farmaceutami oraz rozszerzenie kompetencji aptekarzy.

- Opieka farmaceutyczna to proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, czuwa nad prawidłowym przebiegiem leczenia - mówi dr n. farm. Grażyna Świerczek-Zięba, ekspert fundacji ZIKO dla Zdrowia. - Może przynieść to wiele korzyści, przede wszystkim obniży wydatki na leczenie i hospitalizację pacjentów, refundację leków czy utylizację niezużytych i przeterminowanych medykamentów, których bardzo często brakuje na rynku.

Przykład płynie z Zachodu

USA, Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia to tylko kilka państw, w których system opieki farmaceutycznej jest prawnie uregulowany i w większości działa bardzo podobnie. Podstawą jest prowadzenie przez aptekarza bazy danych na temat leków i suplementów przyjmowanych przez konkretnego pacjenta oraz kontakt z samym zainteresowanym. - Typowo dystrybucyjna rola farmaceuty, charakterystyczna dla Polski, funkcjonuje tylko w nielicznych państwach, np. na kontynencie afrykańskim. W krajach rozwiniętych jest on profesjonalistą odgrywającym ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Dokonuje przeglądów lekowych, wystawia recepty, wykonuje testy diagnostyczne, szczepienia i prowadzi opiekę farmaceutyczną - podkreśla dr hab. Agnieszka Zimmermann.

Dzięki takim rozwiązaniom znika kilka problemów. Lekarze nie są przeciążeni obsługiwaniem pacjentów z lekkimi dolegliwościami, którymi bez problemu może zająć się odpowiednio wykształcony farmaceuta. Zmniejszają się również kolejki i na wizytę u specjalisty nie trzeba czekać tygodniami lub nawet miesiącami. Najważniejsza jest jednak zmiana dotycząca aptekarzy, którzy po latach ciężkich studiów mogą w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH