Projekt: powstanie Polska Agencja Antydopingowa

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-02-2017, 13:22

Projekt: powstanie Polska Agencja Antydopingowa Jednym z najważniejszych założeń omawianego w czwartek, 9 lutego, projektu ustawy jest powstanie POLADA

Rządowy projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie został skierowany przez Sejm do Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki do rozpatrzenia. Jednym z głównych jego założeń jest powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Prezentujący projekt minister sportu Witold Bańka podkreślił, że nie jest to kosmetyczna zmiana, a bardzo głęboka i przemyślana instytucjonalna reforma.

- Stanowi uproszczenie i wzmocnienie systemu antydopingowego. Nie wyeliminujemy dopingu w sporcie w stu procentach. Nie łudźmy się. Ale zależy nam, by osób sięgających po niedozwolone środki było jak najmniej - zaznaczył.

Posłowie zgodnie chwalili fakt, że proponowana zmiana zakłada wyodrębnienie przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie i rezygnację z regulacji spraw z tego zakresu w ustawie o sporcie. Zwracano też uwagę na potrzebę szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej skierowanej przede wszystkim do młodych zawodników.


Jednym z najważniejszych założeń omawianego w czwartek, 9 lutego, projektu ustawy jest powstanie POLADA. Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez ministra sportu i turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Nowa forma organizacyjna i prawna umożliwi uzyskanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie m.in. z organizacji międzynarodowych, pozwoli także na rozszerzenie zakresu działania. Agencja ma m.in. ściśle współpracować z policją, prokuraturą, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną.

Projekt stwarza możliwość wymiany informacji między tymi służbami a POLADA, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. W Agencji będzie utworzony pion śledczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH