Scyntygrafia jest bezpieczna nawet u noworodków

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-03-2018, 15:38

Scyntygrafia jest bezpieczna nawet u noworodków Scyntygrafię wykorzystuje się w diagnostyce chorób serca, schorzeniach onkologicznych i endokrynologicznych (fot. archiwum)

Scyntygrafia jest precyzyjną i małoinwazyjną metodą obrazowania, w razie potrzeby może być stosowana nawet u noworodków - przekonuje dr hab. Rafał Czepczyński z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

W scyntygrafii wykorzystuje się farmaceutyki znakowane radioizotopami, badanie polega na rejestracji promieniowania pochodzącego z tych izotopów oraz graficznym przedstawieniu ich rozmieszczenia. W ten sposób można przeprowadzić ocenę fizyczną i funkcjonalną danego narządu.

- Metodę tę najczęściej stosuje się w diagnostyce układu kostnego, płuc, tarczycy, przytarczyc, serca i nerek. To badanie wszechstronne, skuteczne i bezpieczne, w uzasadnionych przypadkach może być stosowane nawet u noworodków - podkreśla Czepczyński.

Scyntygrafię wykorzystuje się w diagnostyce chorób serca, schorzeniach onkologicznych i endokrynologicznych. Rejestrowane jest w niej najczęściej promieniowanie gamma. Pacjent otrzymuje niewielką dawkę izotopów promieniotwórczych (tzw. radioznaczników), najczęściej drogą dożylną, rzadziej doustnie lub wziewnie.

- Scyntygrafię kości wykonuje się głównie przy użyciu związków znakowanych technetem-99m o stosunkowo krótkim okresie półtrwania. Związki te są wbudowywane w tkankę narządu i umożliwiają jej zobrazowanie - wyjaśnia dr hab. Czepczyński.

W ten sposób bada się zapalenie kości i nowotwory układu kostnego (pierwotne i przerzutowe), a także zaburzenia metabolizmu wapnia i niektóre urazy.

Gdy cząsteczki zawierające radioizotop przenikną do badanych tkanek i narządów, następuje odczyt (tzw. akwizycja) promieniowania. Używa się do tego specjalnej gammakamery przesuwanej nad pacjentem.

Nowoczesne gammakamery mają od dwóch do trzech "obiektywów", które w zależności od potrzeb obracają się wokół pacjenta lub pracują nieruchomo. Gammakamera bada pacjenta z różnych stron i może tworzyć dwu- lub trójwymiarowe obrazy badanego narządu lub całego organizmu pacjenta.

- W głowicy gammakamery umieszczony jest specjalny kryształ rejestrujący promieniowanie, emitowane przez badany narząd po pochłonięciu odpowiedniej dawki radioizotopu - tłumaczy dr hab. Czepczyński. Program zainstalowany w komputerze połączonym z gammakamerą przetwarza dane z głowicy na obraz organu widoczny na monitorze.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH