Senat: wystawa "Leopold Skulski – farmaceuta i mąż stanu"

PO GODZINACH

Autor: Senat/rynekaptek.pl   07-04-2016, 14:37

Senat: wystawa "Leopold Skulski – farmaceuta i mąż stanu" 6 kwietnia w Senacie otwarto wystawę „Leopold Skulski – farmaceuta i mąż stanu”. Fot. Senat/K. Czerwińska

„Nasza historia pisana jest przez osoby, o których mówimy i których postaci przypominamy, ale jest także pisana przez ludzi wybitnych i ważnych dla polskich dziejów, wspominanych znacznie rzadziej” – mówił marszałek Stanisław Karczewski, otwierając w Senacie 6 kwietnia 2016 r. wystawę „Leopold Skulski – farmaceuta i mąż stanu”.

W otwarciu wystawy wzięła udział rodzina Leopolda Skulskiego. W jej imieniu rodzinną historię przybliżyła Marzena Skulska-Lundgren, jego stryjeczna wnuczka.

Leopold Skulski urodził się w 1877 r. w Zamościu. Z wykształcenia farmaceuta i inżynier chemik, z zamiłowania działacz polityczny i społeczny, przedsiębiorca aktywnie uczestniczący w życiu zawodowym i publicznym przełomu XIX i XX w., w 1917 r. został prezydentem Łodzi.

Był premierem w latach 1919–20, posłem na Sejm Ustawodawczy II RP, ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa, członkiem Trybunału Stanu. W 1923 r. współtworzył firmę Polskie Radio Sp. z o.o. i do 1936 r. był przewodniczącym jej Rady Nadzorczej.

Po niemieckim ataku na Polskę ewakuował się do Pińska. Aresztowany przez NKWD w październiku 1939 r., został przewieziony do aresztu w Brześciu nad Bugiem. Nie są znane miejsce i dokładna data jego śmierci.

Według przypuszczeń części rodziny został zamordowany przez NKWD w Kuropatach w 1940 r., zdaniem innych żył jeszcze w 1947 r., a nawet w 1958 r. Zgodnie z zeznaniami jednego z repatriantów w 1948 r. Leopold Skulski miał pracować w jednym z laboratoriów chemicznych w Uchcie, w obwodzie archangielskim.

Wystawę, prezentowaną w Senacie z inicjatywy przewodniczącego Komisji Zdrowia senatora Waldemara Kraski, przygotowała Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH