Serca ludzi ufających sobie biją w jednakowym rytmie

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-09-2015, 11:59

Serca ludzi ufających sobie biją w jednakowym rytmie

Wzrost zaufania pomiędzy ludźmi sprawia, że ich serca synchronizują się i zaczynają bić w tym samym tempie – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Physiology and Behavior”.

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus (Dania) wykazali, że poziom zaufania pomiędzy dwiema osobami można zmierzyć za pomocą wskaźników fizjologicznych. Badacze zaobserwowali, że serca ufających sobie ludzi wykonują tyle samo uderzeń na minutę, tak jakby ujednolicenie tempa bicia serca było gwarancją wzajemnego poczucia solidarności.

W badaniu uczestniczyły 74 osoby, które podzielono na dwuosobowe grupki. Każda grupka miała za zadanie zbudować z klocków Lego samochód, jednak niektóre z nich w przerwach pomiędzy sesjami brały udział w grze inwestycyjnej umożliwiającej budowanie zaufania pomiędzy członkami poszczególnych zespołów.

Okazało się, że serca badanych, którzy brali udział w grze wzmagającej zaufanie, ulegały synchronizacji i zaczynały bić w tym samym tempie. Zaobserwowano też u nich przyspieszenie tętna, wywołane prawdopodobnie uczuciem ekscytacji związanym z dokonywaniem inwestycji o pewnym stopniu ryzyka.

- Gdy ludzie uczestniczą w procesie budowania wzajemnego zaufania ich serca zaczynają się synchronizować i bić w jednakowym tempie. Zaufanie pozwala im na efektywną współpracę i stanowi niezbędny element dla prawidłowego funkcjonowania naszego społeczeństwa – komentuje główny autor badania Panagiotis Mitkidis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH