Sięgnęli dna na Dachu Świata

PO GODZINACH

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   10-04-2015, 12:49

Sięgnęli dna na Dachu Świata Rekord Guinnessa Polaków w nurkowaniu wysokogórskim

Ekipa MedExpedition zrealizowała swoje dwa cele – zanurkowała w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym i przeprowadziła badania nad pracą serca w ekstremalnych warunkach, z użyciem wszczepialnego rejestratora arytmii.

12 marca, około godziny 20.00 naszego czasu, członkowie Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition pobili rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim, zanurzając się w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym na głębokość 12 metrów. Zbiornik znajduje się na wysokości 5906 m n.p.m., na jednym z trzech szczytów masywu wulkanicznego Nevado Tres Cruces w Andach. Do tej pory zaledwie sześciu osobom udało się zanurzyć na wysokości ponad 5500 m n.p.m., w tym dwóm członkom MedExpedition.

- Aby rekord Guinnessa mógł zostać uznany, musieliśmy zanurzyć się na głębokość poniżej 5 metrów. Udało nam się. Śmiało możemy powiedzieć, że sięgnęliśmy dna na dachu świata – mówi Maciej Kołodziejczyk, kierownik projektu MedExpedition. - Spełniliśmy wszystkie wytyczne postawione przez komisję rekordów Guinnessa, więc czekamy jedynie na oficjalny werdykt.

Pobicie rekordu to tylko jeden z celów Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition. Drugim były badania nad zachowaniem serca w ekstremalnych warunkach. Posłużyły do tego wszczepione uczestnikom wyprawy miniaturowe, długoterminowo działające, rejestratory arytmii – Reveal Linq, które monitorowały pracę serca 24 godziny na dobę. 

Zwykle korzystają z nich pacjenci, którzy nie znają przyczyny niespodziewanych omdleń i u których ważne jest monitorowanie serca w prewencji udaru mózgu. Dzięki wszczepionym urządzeniom udało się zarejestrować potencjalnie groźne, zaburzenia rytmu serca.

- Okazało się, że miałem częste nocne pauzy w pracy serca – najdłuższa z nich trwała aż 7 sekund. Teraz będziemy analizować wyniki zapisane w pamięci Reveal Linq, Holterów EKG i rejestratorów snu. Zostaną one opublikowane za kilka miesięcy. Mam nadzieję, że dzięki nim uda się pomóc pacjentom, zwłaszcza tym aktywnym – mówi dr Patryk Krzyżak, kierownik medyczny wyprawy.

Podczas nurkowania ekipa odkryła w jeziorze życie - dwa rodzaje skorupiaków, prawdopodobnie dotychczas nigdzie niesklasyfikowanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH