Skąd substancje farmakologiczne w ściekach? Wydalamy je

PO GODZINACH

Autor: metrocafe.pl, PAP   20-09-2016, 12:41

Skąd substancje farmakologiczne w ściekach? Wydalamy je Ta część leków, która nie jest rozkładana w organizmie, zostaje wydalona i trafia do oczyszczalni ścieków, rzek i jezior

Wyniki badań naukowców z University of Vermont zaprzeczają powszechnej opinii, że chemiczne zanieczyszczenie środowiska powodują głównie leki wyrzucane do śmieci i kanalizacji. Przyczyna obecności substancji farmakologicznych w ściekach jest inna.

Jak się okazuje, powód ich trafiania do ścieków jest następujący: ta część leków, która nie jest rozkładana w organizmie, zostaje wydalona i trafia do oczyszczalni ścieków, rzek i jezior - wynika z badań naukowców, opublikowanych przez pismo "Science of The Total Environment".

Publikacja opisuje zdarzenie zaobserwowane w Japonii. W roku 2009 masowe przyjmowanie leku na grypę - oseltamiwiru przybrało takie rozmiary, że wydalany z moczem i spływający rzekami lek zagrażał powstawaniem w środowisku opornych na jego działanie szczepów wirusa. Poziom oseltamiwiru w wodzie wzrósł z kilku do niemal 300 nanogramów na litr, zaś w osadach rzecznych - do 190 nanogramów na litr.

Do takich wniosków naukowcy University of Vermont doszli na podstawie porównania danych ankietowych z pomiarami zanieczyszczeń farmaceutycznych. Wpierw przeprowadzili badania ankietowe wśród studentów kampusu uniwersyteckiego. Wynikało z nich, że zaledwie 1 proc. spośród 300 studentów zgłosiło pozbycie się w leków w ciągu ostatniego roku wyrzucając je do kosza lub do muszli klozetowej.

Następnie naukowcy zainteresowali się wodą trafiającą do pobliskiego jeziora. Wykryto w niej 51 leków. Próbki do analizy pobierano podczas pobytu studentów na kwaterach, jak również w momencie, gdy studenci opuszczali swoje kwatery podczas wiosennej przerwy.

Naukowcy oczekiwali, że poziom przynajmniej części leków będzie znacząco wzrastał, gdy opuszczający swoje kwatery studenci pozbędą się zbędnych leków. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Wyjazdowi studentów towarzyszył natomiast nieznaczny spadek poziomu nikotyny i kofeiny w wodzie.

Wraz pojawieniem się alergenów wzrosła ilość leków przeciwalergicznych, a po wyjeździe młodych ludzi większy procent zanieczyszczeń stanowiły przyjmowane przez starsze osoby leki na cukrzycę i choroby serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH