Skutki chrapania: nadciśnienie, utrata słuchu, apetyt na słodycze

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   11-02-2015, 06:44

Skutki chrapania: nadciśnienie, utrata słuchu, apetyt na słodycze

Chrapanie to objaw nieprawidłowego oddychania, a ono powoduje niedotlenienie, nieprawidłową przemianę materii, nadciśnienie, niedosłuch i obniża komfort życia.

Jeśli wskutek nieprawidłowego oddychania pacjent dostarcza mniejszą ilość tlenu, to wszystkie procesy przemiany materii w organizmie mogą być zaburzone. Jeśli tlenu jest mniej, to organizm zaczyna się przystosowywać do zmienionych warunków: dostarcza więcej tlenu do mózgu i do serca, ale do przewodu pokarmowego już mniej.
 
Dlatego osoby, które mają problemy z oddychaniem, odczuwają niezwykłą ochotę na jedzenie słodkich produktów. Wynika to z tego, że węglowodany spalają się w przemianie beztlenowej. Innym powikłaniem nieprawidłowego oddychania jest nadciśnienie, które pojawić się może już w 35. roku życia. Słaba wentylacja dróg oddechowych może powodować też wczesną utratę słuchu.
 
Według prof. Andrzeja Kukwy ze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie nie wiadomo, ilu Polaków dotyczy problem nieprawidłowego oddychania, w tym i chrapania: - To problem wstydliwy, pacjent sam nie zgłosi się do lekarza, najczęściej przychodzą do nas, gdy zmobilizuje ich do tego współmałżonek, dla którego chrapanie bliskiego staje się bardzo uciążliwe. Przyjmuję jednak, że po 50. roku życia problem chrapania dotyka ponad połowy ludzi.
 
Według specjalistów pacjenci mający problemy z oddychaniem mają obniżony komfort życia, są zmęczeni i niewyspani. Z 8-godzinnego pobytu w łóżku czas snu dającego pełny wypoczynek wynosi u nich zaledwie 3 godziny, pozostały czas to naprzemienne fazy krótkotrwałego zasypiania i budzenia.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH