Smog jak w ... uzdrowisku

PO GODZINACH

Autor: rynekaptek.pl   13-11-2015, 13:58

Smog jak w ... uzdrowisku

Pyłomierze w Krynicy, Wysowej i Szczawnicy pokazały, że zanieczyszczenie powietrza wieczorem przekracza tu dozwoloną normę. To, że uzdrowiska w Małopolsce mają trujące powietrze, udowodniła akcja przeprowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy i Radio Kraków.

Jeszcze kilka dni temu normy dobowe w miejscowościach z sanatoriami, były dwukrotnie przekroczone. Kiedy mieszkańcy zaczynali palić w piecach, godzinne stężenia pyłu dochodziły nawet do 300 mikrogramów na metr sześcienny (600 proc. normy) - informuje Dziennik Polski.

Zdaniem specjalistów tak wysokie przekroczenia wynikają m.in. z tego, że uzdrowiska położone są w kotlinach.

Ale smog to nie tylko problem Małopolski. Polski Alarm Smogowy apeluje do nowego ministra środowiska o ustanowienie alarmu smogowego na poziomie, jaki obowiązuje w większości krajów europejskich. Obecnie poziom alarmowy dla pyłu PM10 jest w Polsce trzykrotnie wyższy niż w Czechach czy na Węgrzech.

Jak przypomniał Andrzej Guła z PAS, w 2012 r. rozporządzeniem ministra środowiska podniesiony został w Polsce poziom alarmowy dla zanieczyszczenia pyłem PM10 z 200 mikrogramów/m. sześć. do 300 mikrogramów/m. sześc. Tymczasem w wielu krajach UE poziom ten wynosi 100 mikrogramów/m. sześc., a np. we Francji - 80 mikrogramów/m. sześc. - To co w innych krajach uchodzi za stan alarmowy, zagrażający zdrowiu, przez polskie prawo jest uznawane za stan akceptowalny - podkreślił.

Według Guły, gdybyśmy przyjęli francuskie kryteria stanu zanieczyszczenia powietrza, to w Krakowie czy Warszawie mielibyśmy do czynienia z permanentnym alarmem smogowym. - Dlatego zadajemy retoryczne pytanie, czy my posiadamy mocniejsze, pancerne płuca, czy Polacy są bardziej odporni na smog, niż Francuzi, Czesi czy Węgrzy - zaznaczył.

W piątek (13 listopada) Polski Alarm Smogowy wystosował apel do nowego ministra środowiska i rozpoczął zbieranie podpisów w tej sprawie. Przedstawiciele organizacji przekonują, że przyjęcie odpowiedniego poziomu informowania i alarmowego jest niezmiernie ważne dla ochrony zdrowia obywateli.

W razie jego przekroczenia władze lokalne i regionalne powinny podjąć specjalne, doraźne działania zmierzające do zmniejszenie zanieczyszczenia na danym obszarze np. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, intensywne kontrole palenisk, ograniczenie ruchu samochodów w centrach miast, nadzwyczajna kontrola zakładów przemysłowych.

Według Polskiego Alarmu Smogowego co roku około 43 tys. mieszkańców naszego kraju przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. - Część tych śmierci można by uniknąć, gdybyśmy byli odpowiednio informowani o wysokim zanieczyszczeniu powietrza i mogli się przed nim chronić - przekonują działacze organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH