SMS - i pacjent nie zapomni o leku

PO GODZINACH

Autor: BBC/ŁS/rynekaptek.pl   10-12-2014, 10:02

SMS - i pacjent nie zapomni o leku Badanie: 25 proc. osób, które nie odbierały wiadomości tekstowych zaprzestało przyjmowania lekarstw lub zażywało mniej niż 80 proc. dawki (fot. Fotolia/PTWP)

Krótkie wiadomości tekstowe, czyli popularne SMS-y, skutecznie przypominają o konieczności zażycia leku – wynika z badań przeprowadzonych przez londyńskich naukowców.

Eksperyment przeprowadził zespół prof. Davida Walda z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie. Do badania zaproszono 300 pacjentów, którzy leczyli się lekami obniżającymi ciśnienie lub statynami.

W trakcie doświadczenia, część z nich otrzymywała SMS-y przypominające o konieczności zażycia leku codziennie przez dwa tygodnie, następnie przez kolejne dwa tygodnie co drugi dzień i co tydzień przez pół roku. Pozostałym uczestnikom badania SMS-ów nie wysyłano.

Następnie pytano uczestników, czy przyjęli lek, czy przypomniał im o tym SMS, jeśli zapomnieli, czy też go nie wzięli. Do każdego chorego, który zapomniał o lekarstwach dzwoniono z ofertą porady.

Co się okazało?

25 proc. osób, które nie odbierały wiadomości tekstowych zaprzestało przyjmowania lekarstw lub zażywało mniej niż 80 proc. dawki.

O wzięci leku zapomniało natomiast tylko 9 proc. osób z grupy, do której były wysyłane SMS-y.

- Pacjenci naprawdę doceniali taką formę komunikacji i byli rozczarowani, gdy SMS-y przestały przychodzić – ocenił badania prof. David Wald.

Autorzy doświadczenia zauważają, że SMS-y przypominające o przyjmowaniu leków, mogą być wysyłane zarówno przez lekarzy jaki i farmaceutów. Ta prosta forma komunikacji z chorym może zmniejszyć  ryzyko powikłań, głównie dzięki identyfikacji niezdyscyplinowanych pacjentów. 

Więcej: BBC Health

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH