Specjaliści przypominają: zdrowe jagody to myte jagody

PO GODZINACH

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   24-07-2015, 15:33

Specjaliści przypominają: zdrowe jagody to myte jagody Jagody przed spożyciem należy myć

Sezon jagodowy w pełni. Tym bardziej specjaliści przypominają, że na niemytych jagodach czy poziomkach znajdować się mogą jaja bardzo groźnego tasiemca bąblowcowego.

- Bąblowica, inaczej echinokokoza, występuje u przeszło dziesięciu żywicieli ostatecznych (głównie psowatych) i u około 60 gatunków zwierząt trawożernych i wszystkożernych, przede wszystkim owiec. Człowiek zaraża się przypadkowo, przez spożycie jaj tasiemca ze środowiska zewnętrznego zanieczyszczonego kałem i moczem chorych zwierząt - wyjaśnia dr n. med. Andrzej Kotłowski, specjalista chorób wewnętrznych oraz medycyny morskiej i tropikalnej.

W Polsce, podobnie jak w całej strefie umiarkowanej, bąblowica jest stosunkowo rzadką odzwierzęcą chorobą pasożytniczą. - W tej chwili rejestruje się ok. 30 zakażeń rocznie. Jednak ta liczba zaczyna rosnąć. Dzieje się tak ze względu na zwiększanie się populacji lisów.

- W związku z rosnącą liczbą lisów, które są głównymi żywicielami tasiemca wielojamowego, liczba zakażeń tą chorobą w Europie powoli rośnie. Żywicielami pośrednimi są głównie myszy polne i nornice - dodaje lekarz.

Zakażenie bąblowicą nie daje specyficznych objawów, stąd choroba zazwyczaj rozwija się latami zanim zostaje odkryta. Najczęściej przypadkowo. - Objawy kliniczne są niestety niecharakterystyczne, szczególnie przy lokalizacji zmian poza wątrobą. W  praktyce do wykrycia bąblowicy dochodzi często po badaniach mających ustalić przyczynę ewentualnych zmian w badaniach obrazowych - tłumaczy dr Kotłowski.

Nieleczona bąblowica w większości przypadków prowadzi do śmierci. Sama terapia też jest trudna. - W zależności od postaci choroby oraz jej nasilenia stosowane są różne formy leczenia. Czasem wystarcza farmakoterapia. Nierzadko konieczne jest jednak leczenie operacyjne. Wymaga ono specjalnie przeszkolonego personelu i specjalistycznej aparatury do przeprowadzania zabiegów w podciśnieniu. Poprzez niewłaściwie przeprowadzoną interwencję chirurgiczną można doprowadzić do rozsiewu zmian do innych tkanek i narządów - wyjaśnia dr Kotłowski.

W przypadku bąblowicy wielojamowej konieczny może być przeszczep wątroby. Dodatkowo choroba ma skłonność do nawrotów, dlatego niektórzy pacjenci nawet po operacji skazani są na przyjmowanie leków hamujących jej ponowny rozwój.

Więcej: http://zdrowie.wp.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE