Specjalista: otyłości nie pokonamy, ale trzeba z nią walczyć

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-10-2016, 15:54

Specjalista: otyłości nie pokonamy, ale trzeba z nią walczyć "Kluczowa jest wiedza o prawidłowym odżywianiu, żywności i o swoim ciele." -uważa ekspert.

W Światowym Dniu Walki z Otyłością, Konrad Gaca opowiada PAP Life, jak ważne jest uświadomienie sobie problemu z nadwagą i chęć zmiany: - Otyłości tak naprawdę nie da się pokonać, ale można nad nią zapanować" - mówi specjalista ds. leczenia otyłości.

PAP Life: Jak na co dzień możemy walczyć z otyłością czy chociażby z nadwagą? Jak możemy ich uniknąć?
Konrad Gaca: Zarówno w zapobieganiu otyłości, jak i w codziennej walce z tą chorobą, kluczowa jest wiedza - o prawidłowym odżywianiu, żywności i o swoim ciele. W zapobieganiu otyłości szczególnie ważne są nawyki żywieniowe, regularne posiłki, aktywność, regeneracja, ale w leczeniu otyłości to już nie wystarcza. Musimy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która wymaga opieki specjalisty i systemowego podejścia.

Pierwszym krokiem w leczeniu otyłości jest uświadomienie sobie problemu i chęć zmiany, drugim silna motywacja. Dopiero wtedy warto przejść do konkretnych działań: zmiany jadłospisu (najlepiej, jeśli będzie stworzony przez specjalistę i dostosowany indywidualnie), stopniowo wprowadzanej aktywności dostosowanej do możliwości pacjenta i obowiązkowo: odpowiedniej regeneracji. Otyłości tak naprawdę nie da się pokonać, ale można nad nią zapanować. Najbezpieczniej zrobić to ze specjalistą i przy emocjonalnym wsparciu bliskiej osoby. Wtedy warunki do leczenia otyłości są najbardziej sprzyjające.

PAP Life: Czy Polacy są świadomi tego, że są jednym z najszybciej tyjących narodów?
K.G.: Myślę, że świadomość tego problemu z roku na rok rośnie. Również dlatego, że poświęciłem edukacji sporą część mojej aktywności zawodowej, w każdej wypowiedzi i każdym artykule, który piszę, staram się podkreślać niebezpieczeństwo tego zjawiska i znaczenie, jakie nasze codzienne nawyki przekazywane młodszym pokoleniom mają dla naszego zdrowia i naszej kondycji - nie tylko fizycznej, również psychicznej. Otyłość mocno wpływa na samopoczucie, pewność siebie i umiejętność czerpania radości z życia. Dlatego tak często otyłości towarzyszy depresja i załamanie. Warto pamiętać o tym, że lecząc otyłość, bardzo często ratujemy życie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH