Stulatkowie później chorują na nowotwory

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-07-2016, 15:42

Stulatkowie później chorują na nowotwory Różnica sięga nawet 20 i 30 lat

Stulatkowie, przynajmniej jeśli chodzi o nowotwory, chorują o 30 lat później - przekonuje Journal of the American Geriatrics Society powołując się na badania osób długowiecznych.

Kierujący badaniami prof. Nir Barzilai z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku wykorzystał do swoich analiz dane 3 tys. stulatków oraz osób, które przekroczyły 95. rok życia. Są one zbierane w ramach dwóch większych badań: Longevity Genes Project (LGP) oraz New England Centenarian Study (NECS). Obejmują osoby żyjące w USA, jak i w Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nowej Zelandii.

Z danych badania NECS wynika, że 20 proc. długowiecznych mężczyzn zaczyna chorować na raka najwcześniej w wieku 97 lat, a kobiety - dopiero gdy kończą 99 lat. W całej populacji emerytów co piąty mężczyzna zaczyna chorować w wieku 67 lat, a kobiety - od 74. roku życia. Wynika z tego, że stulatkowie, przynajmniej jeśli chodzi o nowotwory, chorują o 30 lat później.

Podobnie wypadła analiza danych badania LGP. Tym razem okazało się, że różnica ta sięga 20 lat. Jedna piąta osób długowiecznych chorowała na nowotwory najwcześniej w wieku 96 lat (bez względu na płeć). Ta sama grupa młodszych od nich seniorów - mężczyzn zaczynała chorować z tego powodu w wieku 78 lat, a kobiet - 74 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek stulatków stale się zwiększa. O ile w 1990 r. na 10 tys. osób od 65. roku życia przypadało 2,9 proc. stulatków, to w 2015 r. już 7,4 proc. W 2050 r. stulatkowie mają stanowić 23,6 proc. wszystkich emerytów.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (w oparciu o rejestr PESEL) wynika, że w połowie 2015 r. w Polsce żyło 4,2 tys. stulatków. Trzy czwarte z nich to kobiety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH