Supersymulator pomoże w produkcji leków

PO GODZINACH

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   14-01-2015, 15:16

Supersymulator pomoże w produkcji leków Symulator znajdzie zastosowanie w wielu branżach, m.in. w farmacji, gdzie pozwoli wytwarzać nowe leki (fot. Fotolia/PTWP)

W Łodzi powstaje ARUZ, czyli Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych. To największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych. Ma pomóc m.in. w produkcji leków.

ARUZ to unikalne na światową skalę urządzenie ze względu na zgromadzoną moc obliczeniową porównywalną z najnowszymi superkomputerami budowanymi na świecie, lecz unikalną wewnętrzną strukturą i algorytmem koordynującym wykonywane obliczenia.

 Analizator jest niezwykle złożonym układem cyfrowym o architekturze wewnętrznej odmiennej od dotychczasowych superkomputerów – dlatego nazywany jest cyfrowym symulatorem. Będzie miał zastosowanie przy cyfrowej analizie reakcji chemicznych, pozwoli na jednoczesną analizę około miliona molekuł oraz na wielokrotne skrócenie czasu badań związków chemicznych.

ARUZ ma pozwolić na rozciągnięcie w czasie symulowanych etapów reakcji chemicznej do poziomu, jaki będzie w danej chwili oczekiwany przez badaczy. To „rozciągnięcie” w czasie pozwoli na indywidualną dodatkową analizę każdego etapu reakcji bez ograniczenia wynikającego z faktu, że w rzeczywistości etap ten trwa np. ułamek sekundy.

Symulator znajdzie zastosowanie w wielu branżach, m.in. w farmacji, gdzie pozwoli wytwarzać nowe leki.

Symulator ma być gotowy i przetestowany do końca lipca 2015 roku. Jego koszt to 20 mln zł.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH