Szczecin: hasła antyszczepionkowe znikną z komunikacji miejskiej

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 10:43

Szczecin: hasła antyszczepionkowe znikną z komunikacji miejskiej Hasła antyszczepionkowców uznano za kontrowersyjne i usunięto z pojazdów komunikacji miejskiej (fot. archiwum)

Ogłoszenia sugerujące negatywny wpływ szczepień znikną z monitorów w szczecińskiej komunikacji miejskiej. Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, ogłoszenia nie łamią prawa, ale są "kontrowersyjne".

Ogłoszenia o treściach sugerujących szkodliwy wpływ szczepień na zdrowie były wyświetlane na monitorach w szczecińskich autobusach i tramwajach. Pojawiały się na nich m.in. pytania "Czy przyczyną niepłodności mogą być szczepienia HPV?" oraz "Czy Japonia całkowicie wycofała się ze szczepień HPV?"

- Ogłoszenia zostaną usunięte. Nie są niezgodne z prawem, nie nawołują bezpośrednio do rezygnacji ze szczepień, ale wywołały wiele kontrowersji - powiedziała PAP w środę rzeczniczka miasta ds. dróg i transportu miejskiego Hanna Pieczyńska.

Dodała, że wszystkie monitory w autobusach i tramwajach są dzierżawione przez firmy zewnętrzne. Ze względu na sprzeciw mieszkańców, jaki wywołały ogłoszenia, spółki komunikacyjne i Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zasugerowały dzierżawcom, aby usunęli reklamy, na co firmy przystały.

- ZDiTM nie otrzymywał bezpośrednich skarg od mieszkańców, ale zasugerowaliśmy, aby dzierżawca szybciej zakończył kampanię, m.in. po doniesieniach medialnych na temat kontrowersji, jaki ogłoszenia wywołują wśród szczecinian - powiedziała Pieczyńska. Zaznaczyła, że miasto nie poniesie w związku z tym żadnych kosztów.

Ogłoszenia miały być wyświetlane w tramwajach do 20 marca, a w autobusach do końca miesiąca. Takie samo rozwiązanie zastosowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu, tłumacząc, że decyzję o wstrzymaniu emisji materiałów podjęło ze względu na ich "dyskusyjny charakter".

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w 2017 r. odnotowano 30 089 takich sytuacji, w 2010 r. było ich nieco ponad 3,4 tys.

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Należą do nich szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka).(PAP)

PAP - Elżbieta Bielecka

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH