Terapia genowa pozwoli na stworzenie superczłowieka?

PO GODZINACH

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-01-2018, 14:48

Terapia genowa pozwoli na stworzenie superczłowieka? Terapia genowa nie polega na robieniu z człowieka superczłowieka - wskazała ekspertka (Fot. Archiwum)

Kilka lat temu brytyjski tygodnik „The Economist” pokazał na okładce niemowlaka i wskazał, jakie supercechy będzie mogło mieć dziecko już za kilkanaście lat. Profesor Ewa Bartnik, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW uważa, że jest to na razie czysta fantazja.

- Nie jest to możliwe z kilku powodów. Przede wszystkim, choć nauka jest rozwinięta, to nadal nie wiemy, ile genów i jakie odpowiadają za poszczególne cechy. A jeśli nie mamy pojęcia, ile genów trzeba by zmienić i gdzie się one znajdują, to jak to zrobić? Nie sądzę, byśmy zyskali tę wiedzę w dającej się przewidzieć przyszłości  - wyjaśnia genetyk Dziennikowi Gazecie Prawnej.

Profesor podkreśla, że terapia genowa, o której dużo się mówi w medycynie, nie polega na robieniu z człowieka superczłowieka, ale na leczeniu chorób, które są skutkiem problemów związanych z jednym genem.

Dodaje, że w wypadku choroby modyfikacja genetyczna bywa usprawiedliwiona. Tymczasem, jak wskazuje prof. Bartnik, przy modyfikacji człowieka w celu jego ulepszenia pojawiłby się zasadniczy problem: jak poprawić jedno, by nie zmienić na niekorzyść drugiego.

- To nie jest przecież tak, że zmienimy jeden gen i człowiek będzie wyższy o pół centymetra. Gdybyśmy uznali, iż jest to realne, prawdopodobne jest, że modyfikacja w celu zwiększenia wzrostu wpłynęłaby niekorzystnie na coś innego, np. budowę kostną. Efekt? Zamiast superczłowieka powstałaby jednostka niepełnosprawna - tłumaczy.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH