Tłuszcze spożywcze zwiększają ryzyko zgonu

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-08-2015, 10:27

Tłuszcze spożywcze zwiększają ryzyko zgonu Odpowiednia dieta wpływa na stan serca

Dieta bogata w tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, w które obfitują m.in. ciastka i chipsy, ma związek z wyższym o 20-30 proc. ryzykiem zgonu i wyższym ryzykiem choroby wieńcowej serca - wynika z analizy, którą publikuje "British Medical Journal".

Jej autorzy nie wykazali jednak, by - wbrew powszechnie panującym poglądom - tłuszcze nasycone, obecne głównie w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego (masło, mleko krowie, żółtko jaja), ale też w tłuszczach roślinnych, zwiększały ryzyko choroby serca, udarów mózgu czy cukrzycy typu 2.

Zdaniem badaczy wyniki te potwierdzają, że nienasycone tłuszcze trans są tłuszczami najbardziej szkodliwymi dla zdrowia, a ich spożycie powinno być ograniczone do minimum. Są to tłuszcze spożywcze, które uzyskuje się w wyniku utwardzania olejów roślinnych (w procesie tzw. uwodornienia). Występują w margarynach twardych stosowanych w produkcji chipsów, ciastek i innej żywności typu fast food.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi tłuszcze typu trans powinny dostarczać nam mniej niż 1 proc. dziennej dawki energii. To pozwala zminimalizować ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Natomiast tłuszcze nasycone - powinny być źródłem do 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.

Aby zweryfikować związek miedzy dietą bogatą w tłuszcze trans lub tłuszcze nasycone a ryzykiem różnych schorzeń i zgonu z ich powodu, naukowcy z McMaster University w Hamilton (Kanada) przeanalizowali wyniki 50 badań obserwacyjnych.

Analiza nie wykazała istotnego związku między spożywaniem większych ilości tłuszczów nasyconych a śmiertelnością z różnych przyczyn oraz chorobami układu krążenia, w tym chorobą wieńcową serca i udarem mózgu, a także cukrzycą typu 2. Autorzy pracy podkreślają jednak, że nie można na podstawie uzyskanych przez nich wyników wykluczyć, iż dieta bogata w tłuszcze nasycone nie zwiększa ryzyka choroby wieńcowej. Dlatego konieczne są dalsze badania na ten temat.

Najnowsza praca potwierdziła natomiast, że spożywanie dużych ilości produktów bogatych w tłuszcze trans, takich jak chipsy, ciastka i inne produkty typu fast food, ma związek z wyższą o 34 proc. śmiertelnością z różnych przyczyn i o 28 proc. z powodu choroby wieńcowej serca, a także z wyższym o 21 proc. ryzykiem wystąpienia tego schorzenia. Nie udało się jednak potwierdzić zależności między tłuszczami trans i zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, ich związek z ryzykiem udaru niedokrwiennego również nie był jasny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH