Ultradźwiękami w alzheimera

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   23-03-2015, 15:15

Ultradźwiękami w alzheimera

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine ustalili niedawno, że obumieranie neuronów w chorobie Alzheimera może być spowodowane tym, że z wiekiem tracą swoje zdolności komórki mikroglejowe w mózgu, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń i walka ze stanem zapalnym.

Odkryli też, że można przywrócić ich normalną pracę przez zablokowanie działania pojedynczego białka na powierzchni tych komórek.

Zespół badawczy z Queensland Brain Institute opracował metodę dającą duże szanse na usunięcie z mózgu złogów beta-amyloidu. Polega on ona zastosowaniu nieinwazyjnej technologii ultradźwiękowej.

Przy użyciu skoncentrowanej fali ultradźwiękowej udało się delikatnie otworzyć barierę krew - mózg, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń tkanki mózgowej. W ten sposób otworzono drogę dla mikrogleju, który oczyszcza mózg ze szkodliwych złogów. Po otwarciu bariery krew - mózg może on dotrzeć do złogów beta-amyloidu i usunąć go w zaledwie kilka godzin, czyli w takim czasie, jaki jest potrzebny organizmowi do odtworzenia bariery krew - mózg.

Zespół badawczy donosi, że udało się w pełni przywrócić pamięć u 75 proc. badanych myszy, nie powodując u nich żadnych uszkodzeń tkanki mózgowej. Myszy poddane terapii poprawiły swoje wyniki w trzech testach pamięciowych: labiryncie, rozpoznawaniu przedmiotów oraz unikaniu niebezpiecznych miejsc.

Zespół zapowiada, że wkrótce rozpocznie testy na większych zwierzętach, np. owcach. Jednocześnie ma nadzieję, że badania kliniczne na ludziach uda się rozpocząć już w 2017 r.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH