Uwaga na groźny barszcz

PO GODZINACH

Autor: szczecin.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   24-06-2015, 12:17

Uwaga na groźny barszcz

O roślinie, z którą kontakt powoduje groźne oparzenia, a nawet martwicę skóry, od kilku dni znów jest głośno. W Warszawie poparzona barszczem Sosnowskiego dziewczynka trafiła do szpitala.

O zagrożeniu tą silnie parzącą rośliną informują strażacy, leśnicy, służby sanitarne także z innych regionów Polski.

Kontakt z barszczem grozi poparzeniami II i III stopnia (zaczerwienia, bąble). Objawy poparzenia pojawiają się dopiero po 12 godzinach od kontaktu z rośliną, pod wpływem promieni słonecznych, a wdychanie olejków eterycznych może wywoływać nudności, bóle głowy i wymioty.

Czasami niezbędne są hospitalizacja (toksyny znajdujące się w tej roślinie mogą nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny), podanie leków przeciwbólowych i wzmacniających. Rany na skórze bardzo długo się goją i zostawiają blizny.

Żeby barszcz wyplenić, najlepiej go wykopać i spalić.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu. Do Polski została sprowadzona z ZSRR pod koniec lat 50. Jeszcze w latach 70. była uprawiana na paszę. Okazała się jednak bardzo niebezpieczna - sok ze świeżych roślin powoduje zmiany skórne.

Mięso i mleko krów karmionych barszczem pachniało kumaryną; barszcz ranił wymiona krów, a spożycie zielonki powodowało oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki. Dlatego z upraw zrezygnowano, ale barszcz z pól i łąk nie zniknął. Jest zagrożeniem, bo ma ogromną zdolność rozrodczą. Jeden kwiat może wytworzyć do 40 tysięcy nasion, co teoretycznie wystarczyłoby do obsiania nawet 200 ha pola.

Więcej: http://szczecin.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH