Uwaga na środki czystości w sprayu

PO GODZINACH

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   22-02-2018, 11:24

Uwaga na środki czystości w sprayu W porównaniu z kobietami, które nie miały zbyt częstej styczności ze środkami czystości w sprayu, u ich rówieśniczek, które na taki kontakt były narażone, wskaźnik FEV1 obniżał się wyraźniej szybciej w kolejnych latach życia (fot. Pixabay)

Częste stosowanie środków czystości w sprayu może mieć wpływ na płuca podobny jak wypalanie 20 papierosów dziennie.Do takich wniosków doszli badacze po 20. letnich obserwacjach.

Badacze prześledzili dane zebrane od 6235 osób biorących udział w dużym europejskim badaniu zdrowotnym - European Community Respiratory Health Survey. 53 proc. badanych stanowiły kobiety, stan ich zdrowia monitorowano ponad 20 lat. Szczegóły opublikował magazyn "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine", wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej.

Naukowcy sprawdzali wyniki spirometrii, podczas której oznaczano tzw. natężoną objętość wydechową pierwszosekundową, oznaczaną jako FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 second) - objętość powietrza wydmuchnięta z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które nie miały zbyt częstej styczności ze środkami czystości w sprayu, u ich rówieśniczek, które na taki kontakt były narażone, wskaźnik FEV1 obniżał się wyraźniej szybciej w kolejnych latach życia. Oznacza to, że stan płuc tych kobiet pogarszał się relatywnie szybciej.

Zanotowano również wyraźnie większą częstość występowania astmy u kobiet, które stosowały środki czystości w sprayu we własnym domu (12,3 proc.) lub w pracy (13,7 proc) w porównaniu z paniami, które nie używały aerozoli w pracach porządkowych (9,6 proc.).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH