W Chinach za łapówki grozi kara śmierci

PO GODZINACH

Autor: cba.gov.pl/ rynekaptek.pl   16-02-2015, 15:39

W Chinach za łapówki grozi kara śmierci

9 lutego 2007 roku chińskie władze nakazały przebadanie 170 tysięcy lekarstw wyprodukowanych przez firmy podejrzane o wręczenie łapówek szefowi Agencji Atestu Lekarstw i Żywności - Zheng Xiaoyu.

O aferze przypomina Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Według władz, minister Zheng Xiaoyu, w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej od firm farmaceutycznych, wyrażał zgodę na wydanie opinii o spełnianiu standardów bezpieczeństwa, dopuszczając tym samym do obrotu nietestowane leki.

Proceder z wydawaniem lewych zezwoleń rozpoczął się, gdy chińska agencja, której szefem (1998-2005) był Zheng Xiaoyu, zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie przebadać wszystkich farmaceutyków wyprodukowanych przez firmy, które wystąpiły o wydanie zezwolenia na wprowadzenie ich leku do obrotu.

Aby umieścić na rynku swoje produkty, decydowały się one na płacenie łapówek. Zhenga oskarżono o korupcję i wydanie ośmiu przedsiębiorstwom farmaceutycznym licencji na wprowadzenie leków do sprzedaży. Za przyjęcie łapówek w kwocie 6.5 miliona juanów (850 tysięcy dolarów) Zheng Xiaoyu, zwany carem farmaceutyków, został skazany na karę śmierci.Wyrok zapadł w okresie, kiedy chińskie władze starały się zmierzyć z problemem olbrzymiej ilości skarg dotyczących złego funkcjonowania sektora farmaceutycznego, zezwalającego na wprowadzenie do obrotu przez lekkomyślnych producentów, olbrzymiej ilości niebezpiecznych medykamentów. Proces kontroli takich leków był wadliwy, notowano częste przypadki występowania toksycznych substancji np. w pastach do zębów, czy syropie na kaszel, trafiających do sklepów w wielu krajach.

Chiny obawiały się, że z powodu zastrzeżeń do jakości leków, dochody z eksportu farmaceutyków wartego miliardy dolarów zostaną znacznie uszczuplone.Według The New York Times, Zheng jest pierwszym urzędnikiem w randze ministra skazanym na śmierć od 2000 roku i czwartym od 30 lat, kiedy Chiny nawiązały współpracę gospodarczą z innymi krajami.


Więcej: http://cba.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH