W Czechach działa super laboratorium kategorii BSL-4

PO GODZINACH

Autor: Onet/rynekaptek.pl   11-02-2016, 15:48

W Czechach działa super laboratorium kategorii BSL-4 W Czechach działa ośrodek przeznaczony do walki z najgroźniejszymi drobnoustrojami chorobotwórczymi

W Czechach, zaledwie kilkanaście kilometrów od Międzylesia (woj. dolnośląskie), znajduje się bardzo nietypowy szpital. To wojskowy ośrodek przeznaczony do walki z najgroźniejszymi bakteriami i wirusami.

Obecny szpital w czeskim Těchoníne powstał na bazie wybudowanego w latach 70-tych z inicjatywy Rosjan tajnego laboratorium, w którym podczas zimnej wojny prowadzono badania nad bronią biologiczną. Baza z próbkami broni biologicznej, które tam wówczas powstały, utrzymywana była aż do lat 90. ubiegłego wieku.

Wówczas podjęto decyzję o zniszczeniu zbiorów i stworzenia w obiekcie jedynego w tej części Europy Centrum Ochrony Biologicznej, zdolne do zajmowania się najpoważniej chorymi osobami – zarażonymi SARS, ebolą, wąglikiem itp. - informuje tech.wp.pl.

Wnętrze ośrodka składa się w większości z izolatek, w których panuje obniżone ciśnienie powietrza – wszystko po to, aby w jak największym stopniu ograniczyć możliwość wydostania się na zewnątrz zabójczych wirusów. System oczyszczania powietrza został tak skonstruowany, aby na każde 10 milionów zarazków w nim obecnych, mógł wydostać się co najwyżej jeden.

Potrójne, pancerne szyby zainstalowano na wypadek nieprzewidzianych sytuacji np. nagłego rzucenia przedmiotem w okno. Nie ma mowy o przypadku i o tym, żeby niebezpieczny wirus wydostał się poza ściany obiektu. Także sprzęt używany do obsługi pacjentów jest jednorazowy – nawet ten najdroższy.

Wszystkie zastosowane zabezpieczenia sprawiły, że szpital mógł osiągnąć kategorię BSL-4, przyznawaną tylko tym miejscom, które mają prawo zajmować się najbardziej niebezpiecznymi wirusami – takimi, na które nie ma ani szczepionki, ani lekarstwa. Dlatego też czeski tajny szpital jest jednym z najważniejszych obiektów na mapie Europy zdolny do walki z terroryzmem biologicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH