W Dniu Ojca: kontakt z obojgiem rodziców jest niezbędny

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-06-2016, 11:07

W Dniu Ojca: kontakt z obojgiem rodziców jest niezbędny

Wzrasta świadomość tego, jak ważni w życiu dziecka, od chwili jego urodzenia, są ojcowie - mówi PAP psycholog kliniczny dr Justyna Dubiel.

Pielęgnacja noworodka, dowożenie jedzenia czy mleka mamy - również w środku nocy, i kangurowanie, czyli przytulanie dziecka - to zadania ojców, kiedy ich nowonarodzone dziecko jest w szpitalu.

- Ojcowie muszą od samego początku uczestniczyć w rozwoju swoich dzieci, równocześnie są dużym wsparciem dla swoich żon, mam swoich dzieci. Ma to olbrzymie znaczenie dla malutkiego dziecka, dla którego mama i tata są najważniejsi w życiu - powiedziała zastępca ordynatora Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, dr Teresa Owsianka-Podleśny.

Franciszek Janicki urodził się 26 kwietnia, ważąc zaledwie 1300 g. - Dziś jest już za tą magiczną granicą 2 kg, waży 2400 g, jesteśmy coraz bliżej wyjścia do domu, cieszymy się z synka, olbrzymia radość z niego płynie - mówi jego tata.

- Kangurowanie jest to dotyk skóry do skóry. To polega na tym, że synek jest kładziony na piersi i po prostu przez mój oddech się uspokaja, przez kontakt, przez ciepło, utrzymuje też temperaturę dzięki temu, że właśnie jest ze mną - dodał.

Rodzice Franciszka zauważyli, że ich syn inaczej reaguje na mamę i na tatę. - Jednak z żoną jak kanguruje, to jest troszkę bardziej żywotny, jak z ojcem, to czuje być może autorytet, uspokaja się i śpi - opowiadał dumny tata.

- Jak pierwszy raz go otrzymałem, poczułem straszne ciepło. I mogę powiedzieć, że w tym momencie poczułem się tak 100-procentowym ojcem. Faktycznie pierwszy raz poczułem mojego syna, jest to nie do opisania moment, wydaje mi się, że najcudowniejszy w życiu, jaki miałem do tej pory i bardzo ciepło to wspominam - powiedział.

Psycholog kliniczny dr Justyna Dubiel podkreśla, że każdemu dziecku, a zwłaszcza dziecku przedwcześnie urodzonemu, z problemami zdrowotnymi, kontakt z obojgiem rodziców jest niezbędny.

- Tutaj sytuacja mamy bywa jeszcze bardziej skomplikowana, bo ona bywa też po jakimś dramatycznym przejściu związanym z rozwiązaniem przedwczesnym i tym bardziej wzrasta w takiej sytuacji rola ojca, który w dwójnasób powinien się angażować - zarówno w stosunku do samego maleństwa, jak i swojej żony, matki tego dziecka. Dając jej oparcie, miłość, poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia również bezpieczeństwo u dziecka - powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH