Warszawa: Ferdynand Karo "wystawiony" w Muzeum Farmacji

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-06-2015, 11:50

Warszawa: Ferdynand Karo "wystawiony" w Muzeum Farmacji

Fotografie z wypraw oraz rośliny odkryte przez botanika i farmaceutę Ferdynanda Karo można oglądać na wystawie w Muzeum Farmacji w Warszawie.

Ferdynand Karo to wyjątkowa postać, farmaceuta, który na przełomie XIX i XX w. dobrowolnie spędził ponad 20 lat na Syberii zafascynowany tamtejszym światem przyrody. Wysyłał stamtąd do Europy tzw. karty zielnikowe, czyli ususzone przez siebie rośliny naklejone na karty.

- Był to wówczas podstawowy rodzaj dokumentacji flory. Tych kart zielnikowych przysłał w sumie ponad 80 tys. Część można zobaczyć na wystawie. Także jeżeli chodzi o poznanie roślinności Syberii i to takiej jeszcze nie poddanej antropopresji, czyli często niszczącemu wpływowi człowieka, to rzeczywiście świat zawdzięcza je Ferdynandowi Karo - powiedziała Iwona Arabas, kierownik Muzeum Farmacji, oddziału Muzeum Warszawy.

Jak zaznaczyła, głównym celem Karo było przybliżenie i zinwentaryzowanie roślin syberyjskich. Był zresztą pierwszym, który odkrył niektóre z nich.

 - Sześć roślin nosi nazwę od jego nazwiska jako odkrywcy, a obecnie szacuje się, że w sumie odkrył 19 roślin. Na naszej wystawie pokażemy jedną z nich - syberyjski gatunek storczyka. Mamy także kartę zielnikową z tą rośliną zasuszoną przez innego przyrodnika i podróżnika Benedykta Dybowskiego. To dowód na to, że rośliny fascynowały kiedyś wszystkich przyrodników - zaakcentowała Arabas.

Pomysł na zorganizowanie wystawy "Dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata" jest związany z faktem, że kiedyś mało znane rośliny były częścią zbiorów gabinetów osobliwości.

- A rośliny egzotyczne, a flora Syberii taka dla nas była, do takich należały. A pomysł na szukanie, zbieranie i hodowanie roślin właściwie był bardzo dawny. Już Krzysztof Kolumb, zbierając rośliny w Ameryce, uważał że to wspaniała okazja, by je poznać, a co ważne też mieć okazję to wyodrębnienia gatunków leczniczych. Także ten proceder wypraw po nieznane, egzotyczne rośliny był dość dawny - mówiła kierownik Muzeum.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH