Wrocław: SMS-em przypomną o wzięciu pigułki

PO GODZINACH

rynekaptek.pl

Autor: MAK/Rynek Aptek   25-08-2015, 08:06

Wrocław: SMS-em przypomną o wzięciu pigułki

Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym "Podwale Siedem" opracowało system, którego głównym celem jest zwiększenie wśród osób zakażonych HIV świadomości znaczenia regularnego przyjmowania leków antyretrowirusowych.

O określonej godzinie lub godzinach każdy pacjent Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ, który wyrazi na to zgodę, dostanie dedykowanego SMS-a. Pod opieką poradni pozostaje około 860 pacjentów leczonych ARV.

U części pacjentów odnotowuje się tzw. niepowodzenie terapeutyczne - czasami spowodowane nieprzestrzeganiem regularności przyjmowania leków. To przede wszystkim do nich skierowany jest nowy program. Środki na jego realizację pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu „Podwale Siedem” w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Zindywidualizowane wiadomości SMS będą wysyłane do pacjentów wspomnianej poradni, którzy wyrażą na to zgodę, na 15 minut przed ustaloną z lekarzem porą przyjęcia kolejnej dawki leku.

W bazie, poza informacją dotyczącą czasu przyjmowania leków, będą znajdowały się również informacje do schematu terapeutycznym (osoby zakażone przyjmują różne leki - czasem jedną tabletkę raz dziennie, a czasem nawet po kilka pigułek o różnych porach dnia), ustaleń z lekarzem prowadzącym, a także informacje o wynikach badań laboratoryjnych.

Rozwiązanie takie pozwoli na zindywidualizowanie, dopasowanie oraz skontrolowanie działań na rzecz konkretnego pacjenta.

Sprawa jest istotna, ponieważ w województwie dolnośląskim zakażonych HIV jest więcej niż w większości innych regionów Polski.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w 2014 roku Dolny Śląsk był na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV (121 przypadków) oraz zarejestrowanych zachorowań na AIDS (22 przypadki). W 2014 roku na Dolnym Śląsku odnotowano najwięcej zgonów chorych na AIDS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH