Wyhodowano włókna mięśniowe z komórek macierzystych

PO GODZINACH

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-01-2018, 14:46

Wyhodowano włókna mięśniowe z komórek macierzystych Opracowana metoda pozwala na hodowlę właściwie nieograniczonej liczby włókien (Fot. Archiwum)

Naukowcom udało się wyhodować włókna mięśniowe z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, jakie od każdego można pobrać ze skóry. Stanowi to krok w kierunku terapii regenerujących mięśnie. Co więcej, daje też możliwość łatwiejszego badania leków i rzadkich chorób.

Na łamach pisma "Nature Communications" naukowcy z Duke University informują o kolejnym sukcesie w pracach nad bardzo popularnymi w ostatnim czasie komórkami macierzystymi.

Już w 2015 r. zespół z tego ośrodka wyhodował ludzką tkankę mięśniową, lecz z użyciem komórek pobranych za pomocą biopsji z żywych mięśni, które - rozmnożone i ułożone na specjalnym rusztowaniu z odżywczym żelem - wytworzyły mięśniowe włókna.

Jednak opracowana obecnie metoda oferuje niedostępne wcześniej możliwości. Pozawala na hodowlę właściwie nieograniczonej liczby włókien i na łatwiejsze manipulacje genomem wykorzystanych komórek.

- Wyjście od komórek pluripotencjalnych, które nie są komórkami mięśni, ale mogą stać się dowolnymi komórkami ciała, pozwala nam na hodowanie nieograniczonej liczby miogenicznych komórek prekursorowych. Komórki prekursorowe przypominają komórki macierzyste dorosłych mięśni zwane komórkami satelitarnymi, które teoretycznie mogą wytworzyć cały mięsień tylko z jednej komórki - wyjaśnia prof. Nenad Bursac z Duke University.

O ile wcześniej udawało się już zamienić pluripotencjalne komórki w komórki macierzyste mięśni, nikomu nie udał się kolejny krok - hodowla mięśni.

- O różnicy zdecydowały nasze unikalne warunki hodowli komórkowych i zastosowanie trójwymiarowej matrycy, co pozwoliło na dłuższy i szybszy rozwój komórek niż zwykle stosowane podejście z zastosowaniem dwuwymiarowego podłoża - wyjaśnia prof. Bursac.

Oprócz odpowiednich warunków do wzrostu naukowcy zapewnili komórkom stymulację odpowiednim chemicznym sygnałem w postaci cząsteczki o nazwie Pax7.

Otrzymane włókna reagowały podobnie, jak naturalne mięśnie - kurczyły się i odpowiadały na impulsy elektryczne oraz chemiczne. Eksperyment, w którym badacze wszczepili je myszom, pokazał, że mogą działać w żywym organizmie przez co najmniej trzy tygodnie i w tym czasie coraz bardziej integrują się z naturalną tkanką.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH