Wystawa: medycyna "dręczy" ludzką egzystencję

PO GODZINACH

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   29-09-2016, 15:45

Wystawa: medycyna "dręczy" ludzką egzystencję Modele broni wykonane z tabletek przeciwbólowych, przejmująca fotografia nawiązująca do dzieł malarskich, np. „Lekcji anatomii doktora Tulpa”, to tylko niektóre z wystawionych prac.

Medycyna jest dostawcą symboli i to wszechstronnym. Wie, co znaczy być skazanym na śmiertelność, a więc rozumie ból i chorobę, ciało i śmierć. Towarzyszy człowiekowi w najtrudniejszych momentach, budząc nadzieję i dając wsparcie - uważa Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Maria Anna Potocka.

W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK została zaprezentowana wystawa zatytułowana „Medycyna w Sztuce”. Zaprezentowano 160 prac, a wśród nich m.in. modele broni wykonane z tabletek przeciwbólowych i fotografia tematycznie związana z wojną na Ukrainie nawiązująca do dzieł malarskich, np. „Lekcji anatomii doktora Tulpa” autorstwa Rembrandta.

Wystawa jest szóstą z cyklu „Świat poprzez sztukę”, który konfrontuje artystyczne wizje z najważniejszymi zjawiskami życia społecznego, kondycją człowieka, jego miejscem w środowisku – rodzinie, pracy, społeczności. 

Dyrektor MOCAK i jedna z kuratorów wystawy, Maria Anna Potocka, podkreśla, że wystawa ma jednak charakter symboliczny, nie sprawozdaje tego, co dzieje się w czasie choroby, ale pokazuje złożoność relacji zachodzących pomiędzy ciałem i duszą, kryjących się pod szeroko pojętym terminem medycyna: - Chcemy, aby była gotowa przyjąć nas w każdej chwili, ale jednocześnie wolimy trzymać się od niej z daleka – zaznacza.

Współcześnie, kiedy kultywowane jest zdrowe i piękne ciało, pojawienie się choroby odbierane jest jak coś wstrząsającego, a nawet niestosownego. Potocka uważa, że w takich sytuacjach człowiek ma skłonność do traktowania medycyny jak religii, a lekarzy jak magów, do których „modli” się, wierząc w ich możliwości zaczarowania sytuacji, odwrócenia złego losu: „Medycyna jest ekranem, jak również narzędziem naprawczym ujawniającym skalę ludzkiego nieprzystosowania do faktu przemijalności.“

Kurator Potocka twierdzi, że medycyna jest źródłem wielu tematów, które w różny sposób „dręczą” ludzką egzystencję. „Jest tym samym wymarzonym polem dla sztuki“.

Jak podaje Gazeta Lekarska, bioetyk Adam Kowalik w jednym z wywiadów powiedział, że ta wystawa nie jest łatwa w odbiorze, daje do myślenia i rozdrapuje egzystencjalne rany. Być może odziera też z samozadowolenia, ale sztuka współczesna ma to do siebie, że wchodzi w trudny dialog z odbiorcą.

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH