Z historii Gdańska: o Aptece pod Łabędziem

PO GODZINACH

Autor: historia.trojmiasto.pl/ rynekaptek.pl   06-05-2015, 12:27

Z historii Gdańska: o Aptece pod Łabędziem Apteka pod Łabędziem (fot. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki)

U zbiegu ulic Dobrej (Abegg-Gasse) i Toruńskiej (Thornscherweg) w Gdańsku, pod nr 11, od 1895 r. swoją aptekę prowadził Hermann Knochenhauer (dokładnie ten sam, który w 1919 był przewodniczącym związku aptekarzy Gdańska i okolic).

Apteka nosiła nazwę Zum Schwan czyli po polsku Apteka pod Łabędziem. Kiedy właścicielowi zmarło się w 1934 r., jego obowiązki przejął Heinz Knochenhauer i sprzedawał w niej medykamenty do 1945 roku. Można było kupić tutaj pastylki Paramint "Erbe" na grypę; naturalną wodę gorzką Franciszka-Józefa pitą przy dolegliwościach żołądkowo-kiszkowych, migrenowych bólach głowy i ogólnym podrażnieniu; "Coraminę" stosowaną w przypadkach zatrucia, przełomów oddechowych, chorobach z przeziębienia, dla ratowania topielców i w przewlekłych cierpieniach serca itd.

Obszerny budynek, w którym mieściła się apteka, posiadał cztery kondygnacje, a o jego rozmiarach niech świadczy fakt, że aż siedem okien na każdym piętrze wychodziło bezpośrednio na ul. Toruńską. Miał on klasyczne boniowanie i bogatą ornamentykę, co świadczyło o zamożności jego właściciela.

Po wojnie budynek zburzono. Na przełomie lat 60. i 70. postanowiono w tym miejscu wybudować dom mieszkalny. Podczas robót ziemnych pod fundamenty odkryto piwnice kamienicy, a w nich zabezpieczone przez ich mieszkańców przedmioty użytku codziennego. Obecnie przedwojenną kamienicę można zobaczyć wyłącznie na przedwojennych pocztówkach.

Wspomnienie o niej z pewnością powróci podczas letnich spacerów po Dolnym Mieście. Warto się o tym przekonać przychodząc na spacery prowadzone przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki i członków stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Więcej: http://historia.trojmiasto.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH