Z tego przystanku nie odjedzie żaden autobus...

PO GODZINACH

Autor: KG/ rynekaptek.pl   06-07-2016, 15:47

Z tego przystanku nie odjedzie żaden autobus... Kreatywny sposób na pokazanie problemów osób z Alzheimerem

Wiata stojąca przed Centrum Alzheimera w Warszawie ma być miejscem zatrzymania się przy ucieczkach do domu, jakie towarzyszą zanikom pamięci podopiecznych placówki.

Jak wyjaśnia Centrum Alzheimera, przystanek ma pełnić funkcję informacyjną o działalności placówki. Wkrótce w gablotach reklamowych pojawią się szczegółowe informacje nt. form pomocy dostępnych w Centrum. Drugim zadaniem fałszywego przystanku jest zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i życia podopiecznych jednostki.

W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest dromomania (popęd do ucieczki). Objaw ten pojawia się na późniejszych etapach choroby, gdy zaburzeniu ulegają wyższe czynności korowe. Osoby chore chcą wrócić do miejsca najbardziej im znanego i bezpiecznego - do domu.

Realizując projekt fałszywego przystanku oparto się na fakcie, iż pamięć krótkotrwała prawie nie funkcjonuje, ale długotrwała jest nadal aktywna. Podopieczni znają oznaczenia warszawskich przystanków i pamiętają, że czekając tam, można się dostać do domu. Dlatego dołożono starań, by wiata pochodziła z lat 90. i miała oryginalne oznaczenia.

Osoby dotknięte chorobą Alzheimera, korzystając z pamięci długotrwałej, wykorzystują skojarzenie przystanek - autobus - podróż do domu. Natykając się przy wyjściu z Centrum na przystanek z ogromnym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że będą na nim czekać na autobus, który nie przyjedzie, a opiekunom daje to szansę ich szybkiego znalezienia i przekonania do powrotu, ponieważ podopieczny nie będzie pamiętał, dlaczego przebywa na przystanku.

W ten sposób mamy nadzieję, że fałszywy przystanek ochroni podopiecznego przed niebezpieczną podróżą - wyjaśnia warszawskie Centrum Alzheimera. Jak podaje, pomysł został zaczerpnięty z rozwiązania wdrożonego w 2008 r. w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH