Za trzy lata świat wolny od Zika? Tak wyliczył komputer

PO GODZINACH

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-07-2016, 12:37

Za trzy lata świat wolny od Zika? Tak wyliczył komputer Epidemia Zika wygaśnie?

Już za trzy lata może wygasnąć epidemia zakażeń wywołanych przez wirusa Zika - przewidują na łamach „Science” specjaliści Imperial College London, którzy przeprowadzili symulację komputerową.

Brytyjscy wirusolodzy uważają, że po tym okresie epidemia nie będzie się dalej rozprzestrzeniać, ponieważ wirus nie będzie miał już kogo atakować. Z dotychczasowych danych wynika, że ponownie nie można się nią zarazić. Musi nastąpić przerwa między kolejnymi epidemiami, która potrwa 10 lat, aż pojawi się więcej osób, które nie będą odporne na tego wirusa.

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z tą prognozą. Prof. Jonathan Ball z University of Nottingham powiedział portalowi BBC News, że zbyt mało jest jeszcze danych o tym, jak Zika się rozprzestrzenia. Nie ma przede wszystkim pewności, jak dużo osób miało już styczność z tym drobnoustrojem, bo większość zakażonych łagodnie przechodzi infekcję.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ciężkie powikłania po zakażeniu wirusem Zika rzadko się zdarzają. Jedynie u niektórych kobiet w ciąży dochodzi do jego przeniesienia na płód i rozwoju tzw. małogłowia. W niektórych tylko przypadkach dochodzi do poronienia lub zgonu dziecka.

Główny autor opracowania w "Science" prof. Neil Ferguson przyznaje, że nie ma pewności, jak w najbliższych latach rozwinie się epidemia. Opracowaną przez jego zespół prognozę oparto na podstawie danych dotyczących dotychczasowego rozwoju epidemii w Ameryce Południowej, która wybuchła w maju 2015 r. w Brazylii.

Prof. Ferguson twierdzi, że wirus Zika rozprzestrzenia się podobnie jak spokrewniony z nim wirus chikungunya przenoszony przez te same komary z rodzaju Aedes. Występuje on głównie w południowej Azji i wschodniej Afryce, ale w 2005 r. wywołał epidemię na wyspach Oceanu Indyjskiego oraz w zachodnich rejonach Indii i Malezji. W tym czasie zastał również zawleczony do USA i Europy, głównie przez turystów.

Pismo "Reumatologia" informuje, że choroba chikungunya objawia się wysoką gorączką, plamistą lub wybroczynową wysypką na skórze tułowia i kończyn, przewlekłym bólem lub zapaleniem stawów kolanowych, skokowych oraz drobnych stawów kończyn, bólem mięśni i zapaleniem pochewek ścięgnistych. Rzadko jednak powoduje poważne i zagrażające życiu powikłania, takie jak piorunujące zapalenie wątroby czy krwotoki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH