Złote nanodyski i światło zabiją bakterie

PO GODZINACH

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   08-04-2016, 15:01

Złote nanodyski i światło zabiją bakterie Złote nanodyski oświetlone laserem są w stanie w ciągu 25 s. uśmiercić wszystkie bakterie

Amerykanie opracowali nową metodę uśmiercania bakterii. Używają do tego wysoce porowatych złotych nanodysków i światła. Zastosowanie tych dwóch technik jednocześnie sprawia, że bakterie giną bardzo szybko - w ciągu 5-25 sekund.

W 2013 r. zespół prof. Wei-Chuan Shiha z Uniwersytetu w Houston stworzył nowy rodzaj dyskowatych nanocząstek złota o średnicy kilkuset nanometrów. W ramach najnowszego badania Amerykanie postanowili określić ich właściwości bakteriobójcze, po tym jak aktywowano je światłem.

W laboratorium hodowali pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) oraz 2 rodzaje mikroorganizmów opornych na ciepło.

Bakterie umieszczono na powłoce zbudowanej z pojedynczej warstwy dysków. Całość oświetlono laserem bliskiej podczerwieni. Na końcu określano żywotność mikroorganizmów i oglądano je pod skaningowym mikroskopem elektronowym (SEM).

Za pomocą termowizora autorzy publikacji z pisma Optical Materials Express wykazali, że niemal natychmiast temperatura powierzchni cząstek sięgała 180 stopni Celsjusza. Wskutek tego wszystkie komórki bakteryjne ginęły w ciągu 25 sekund. Najszybciej ginęły bakterie E. Coli – wystarczyło im 5 s ekspozycji na światło lasera.

To dużo lepsze wyniki niż te jakie otrzymuje się przy zastosowaniu tradycyjnych metod: wrzątku czy sterylizacji suchej.

W ramach testów kontrolnych Amerykanie zauważyli, że w pojedynkę ani złote dyski, ani laser nie pozwalają się nawet zbliżyć do osiągniętych wspólnie rezultatów.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE