12 czerwca: zmiany w zasadach wydawania odpowiedników

POLITYKA LEKOWA

Autor: SIA, OOIA/ rynekaptek.pl   10-06-2016, 10:04

12 czerwca: zmiany w zasadach wydawania odpowiedników

Od niedzieli, 12 czerwca, zmienią się zasady wydania zamienników leków w aptekach. Będzie można m.in. wydać lek o cenie równej lub wyższej niż cena leku zapisanego na recepcie.


Zmianą są efektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 652).

Dla aptekarzy ważna jest zmiana oraz rozszerzenie art. 44 ust. 2 i 3 ustawy o refundacji leków. Zgodnie
z nią możliwe będzie, o ile lekarz nie dokonał adnotacji zakazującej zamiany, wydanie na żądanie pacjenta (po wcześniejszym jego poinformowaniu o możliwości nabycia tańszego leku):

- leku o cenie równej lub wyższej niż cena leku zapisanego na recepcie;

- leku nierefundowanego ze 100% odpłatnością (także po spełnieniu w/w obowiązku);

- opakowania różniącego się o maksymalnie 10% liczbę dawek w stosunku do opakowania zapisanego,
np. można zamienić opakowanie a 28szt. na opakowanie a 30szt. lub odwrotnie.

Zatem, od 12 czerwca, farmaceuta może wydawać odpowiedniki zarówno tańsze jak i droższe oraz w równej cenie w stosunku do leku przepisanego na recepcie. Ma również możliwość wydawania leku w opakowaniach do 10% większych lub do 10% mniejszych od przepisanej wielkości na recepcie. Czyli opakowanie np. po 28 dawek można zamienić na 30. dawkowe i odwrotnie.

Ponadto osobom, które ukończyły 75 rok życia, na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną (za wyjątkiem położnej) będzie przysługiwało bezpłatne zaopatrzenie we wskazane przez Ministra Zdrowia w obwieszczeniu refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Pierwszy wykaz uwzględniający leki bezpłatne dla pacjentów po 75 roku życia ma zostać opublikowany po 1 września 2016r. 

W art. 44a zostało opisane wydawanie odpowiedników dla seniorów, tj. pacjentów po 75 roku życia trzeba będzie poinformować o możliwości nabycia odpowiednika, który zostanie wydany bezpłatnie, ponieważ będzie znajdował się w obwieszczeniu refundacyjnym, w części dotyczącej zaopatrzenia seniorów.

W sytuacji kiedy pacjent jednocześnie posiada uprawnienia dodatkowe (ZK, PO, IW, AZ) należy mu wydać lek o najniższej dopłacie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH