3,3 mld zł - tyle zostało w kasie NFZ, a nowe leki nie są refundowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   14-10-2014, 12:20

3,3 mld zł - tyle zostało w kasie NFZ, a nowe leki nie są refundowane

W czasie dwóch lat od wprowadzenia Ustawy o refundacji, w budżecie płatnika publicznego odnotowano w zakresie refundacji leków oszczędności w kwocie 3,3 mld zł względem roku 2011 - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę MAHTA.

Oszczędności w przypadku leków stosowanych w aptece na receptę wyniosły natomiast 3,6 mld zł -

Kwota refundacji leków we wszystkich wskazanych kategoriach dostępności refundacyjnej wyniosła w 2011 r. 10,9 mld zł, w 2012 r. 9,1 mld zł, zaś w 2013 r. 9,5 mld zł. Po wejściu w życie zapisów Ustawy o refundacji, wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na leki ogółem uległy zatem obniżeniu względem roku 2011 o 17% i 13% odpowiednio w latach 2012 i 2013.

W 2012 roku NFZ zaoszczędził względem roku 2011 na refundacji leków ogółem ok. 1,8 mld zł. Oszczędności w zakresie refundacji aptecznej wyniosły ok. 2 mld zł, w zakresie chemioterapii 192 mln zł. Wzrost wydatków w wysokości 323 mln zł odnotowano jedynie w zakresie refundacji leków w programach lekowych. Może to wynikać z faktu, że większość nowoczesnych (oraz kosztownych) terapii, objętych refundacją po wejściu w życie Ustawy o refundacji, refundowanych jest w ramach programów lekowych.

W 2013 na refundacji leków ogółem zaoszczędzono względem 2011 roku 1,4 mld zł, przy czym na refundacji leków wydawanych w aptece na receptę 1,7 mld zł, zaś w przypadku leków stosowanych w chemioterapii 260 mln zł. Względem roku 2011 wykazać można wzrost wydatków NFZ w wysokości 481 mln zł jedynie w zakresie programów lekowych.

- Na podstawie przeprowadzonej analizy danych, publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wnioskować można, że w czasie dwóch lat od wprowadzenia Ustawy o refundacji, w budżecie płatnika publicznego odnotowano w zakresie refundacji leków oszczędności w kwocie 3,3 mld zł względem roku 2011. Oszczędności w przypadku leków stosowanych w aptece na receptę wyniosły natomiast 3,6 mld zł - stwierdzają autorzy raportu.

Dodają: - Biorąc pod uwagę ograniczenia w dostępie chorych w Polsce do innowacyjnych leków, należy zadać pytanie, czy etycznym jest gromadzenie oszczędności z refundacji leków w rezerwie NFZ, podczas gdy wiele nowoczesnych terapii wciąż nie jest dostępnych dla chorych, a w już istniejących programach lekowych wprowadzone są ograniczenia czasowe bądź wiekowe w dostępie do refundowanego leczenia. Wprawdzie od wprowadzenia Ustawy o refundacji finansowaniem ze środków publicznych obejmowane są nowe leki, jednak potrzeby chorych, a także możliwości systemu (biorąc pod uwagę wskazane oszczędności) są znacznie większe.

Więcej: http://www.korektorzdrowia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH