Alina Fornal: moratorium ogranicza swobodę konkurencji? Życie pacjenta ważniejsze

POLITYKA LEKOWA

Autor: GDP/rynekaptek.pl   04-11-2014, 10:17

Alina Fornal: moratorium ogranicza swobodę konkurencji? Życie pacjenta ważniejsze Alina Fornal przekonuje, że moratorium powinno obowiązywać wszystkich

Wprowadzenie przepisów czasowo zamykających możliwość otwierania nowych aptek nie ma na celu ograniczanie konkurencji. Zależy nam na ukróceniu procederu, który uderza w pacjentów – przekonuje na łamach „DGP” Alina Fornal, wiceprezes NRA.

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej Alina Fornal przekonuje, że to państwo musi stworzyć warunki, do tego, aby aptekarze mogli wykonywać swój zawód w sposób wolny od nacisków właściciela apteki, dla którego najważniejszy jest zysk.

W opinii wiceprezesa NRA, tylko moratorium na otwieranie nowych aptek może zatrzymać falę nielegalnego wywozu leków za granicę. Na pytanie, czy wszyscy otwierający apteki chcą oszukiwać, odpowiada pytaniem - Jak można to zweryfikować na etapie wydawania zezwolenia na prowadzenie apteki?
Farmaceutka ubolewa jednocześnie, że w Polsce nie obowiązuje zasada  apteka dla aptekarza, obowiązująca w większości krajów UE. Wiceprezes NRA przypomina, że Trybunał Europejski stwierdził, że tylko farmaceuta swoim prawem wykonywania zawodu daje gwarancję prawidłowej pracy apteki.

Czytaj także:

Zakaz tworzenia nowych aptek niekonstytucyjny?

Alina Fornal przekonuje, że moratorium powinno obowiązywać wszystkich. - Jeśli ktoś powie, że jest to ograniczenie swobody działalności gospodarczej, to ja odpowiem: na drugiej szali leży zdrowie, a być może życie pacjenta, dla którego nie możemy kupić leków. Chyba oczywiste, co jest ważniejsze – przekonuje.

System funkcjonowania aptek oparty na kryteriach demograficznych i geograficznych, przekształcenie punktów aptecznych w apteki oraz przekazanie kontroli nad działaniem apteki farmaceucie lub spółce aptekarzy, których udział własności powinien wynosić powyżej 50 proc. – to zdaniem Aliny Fornal, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, aktualnie priorytetowe kwestie, które należy uregulować prawnie.

Więcej: DGP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH