„Alivia” apeluje o uregulowanie przepisów dot. podawania leków nierefundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: MMX/rynekaptek.pl   26-01-2018, 09:38

„Alivia” apeluje o uregulowanie przepisów dot. podawania leków nierefundowanych Nie refunduje połowy leków onkologicznych zalecanych przez naukowców - wskauzje Fundacja (Fot. Archiwum)

Apelujemy o pilną nowelizację przepisów związanych z możliwością podania nierefundowanych leków onkologicznych w ośrodkach, które mają podpisaną umowę z NFZ – wskazuje Bartosz Poliński, prezes Zarządu Fundacji Onkologicznej Alivia.

Fundacja „Alivia” wystąpiła do rządu z wnioskiem o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ten sam wniosek trafił do posłów i senatorów.

Fundacja apeluje o uporządkowanie sprawy podania leków nierefundowanych w ośrodkach, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Jak czytamy w piśmie, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje połowy leków onkologicznych zalecanych przez naukowców, więc chorzy zbierają dziesiątki, a czasami setki tysięcy złotych poprzez fundacje i stowarzyszenia. 

W opinii Fundacji, brak podjęcia zdecydowanych i szybkich kroków może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia wielu pacjentów, dla których nauka przewiduje leczenie, zaś system publiczny nie jest w stanie go zapewnić.

Fundacja wskazała, że ośrodki onkologiczne prowadzą badania kliniczne za pieniądze firm farmaceutycznych, a nie mogą przyjąć darowizn pochodzących z tysięcy wpłat darczyńców na stosowanie leków o udowodnionej skuteczności.

Dodała: „Ratunkowy dostęp do technologii lekowych miał służyć chorym. Staramy się monitorować jego działanie. Prosimy o zwrócenie uwagi na relację pomiędzy wnioskami składanymi a faktycznymi decyzjami o finansowaniu leków.”

Wniosek sporządzono w związku z informacją, jaką otrzymała Fundacja, iż Centrum Onkologii w Bydgoszczy zaprzestaje przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych.

Jeszcze tego samego dnia "Alivia" wystąpiła do Dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy z prośbą o podanie przyczyny takiej decyzji. Dotychczas był to jedyny duży publiczny ośrodek onkologiczny, który wspierał pacjentów w ten sposób, nie czerpiąc z tego żadnych korzyści.

W odpowiedzi dyrektor bydgoskiego ośrodka stwierdził, że w pierwszej kolejności ośrodek musi wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie leków poprzez nową procedurę ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

W związku z powyższym, Fundacja zaapelowała o wprowadzenie regulacji, które umożliwią przyjmowanie ośrodkom darowizn leków nierefundowanych i zalecanych do stosowania przez lekarza.

Wnioskuje także o przyjrzenie się zapisom lub interpretacji zapisów związanych z ratunkowym dostępem do technologii lekowych pod kątem możliwości symultanicznego ubiegania się o finansowanie technologii ze środków publicznych oraz otrzymania leków w darowiźnie.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH