Analogi długodziałające bezpłatnie dla seniorów

POLITYKA LEKOWA

Autor: PWX/ rynekaptek.pl   09-09-2016, 10:12

Analogi długodziałające bezpłatnie dla seniorów Pacjent powinien zgłosić się do diabetologa i zapytać o taką możliwość leczenia

Od 1 września obowiązuje lista bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia. Decyzję o rozpoczęciu leczenia analogami długodziałającymi, przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania listy, podejmowali będą diabetolodzy.

Pacjent powinien zgłosić się do diabetologa i zapytać o taką możliwość leczenia.

Lekarz diabetolog może zastosować takie leczenie wypisując receptę na analog z odpłatnością 30%. Kolejne recepty będą wypisywane przez lekarza rodzinnego z adnotacją „S” i pacjent będzie mógł otrzymać te leki bezpłatnie. Każdy senior, który ukończyły w dniu wystawienia recepty 75 lat i spełnia warunki refundacyjne może nabyć np. glarginę bez dopłaty - podano w informacji dla prasy.

Receptę uprawniającą do bezpłatnej realizacji może wystawić tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie zaświadczenia od lekarza specjalisty. W treści zaświadczenia powinny znaleźć się informacje na temat czasu przez jaki pacjent był leczony insulinami NPH i wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat incydentów nawracającej i ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

-  Analogi są bezpieczniejsze i dają wielokrotnie mniej niedocukrzeń niż tradycyjne klasycznie stosowane ludzkie insuliny. Grupa pacjentów w starszym wieku, zwłaszcza ta, która przeszła udar mózgu lub zawał serca, to osoby dla których szczególnie ten rodzaj insuliny jest przeznaczony - mówi kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dodaje: - Dlatego też bardzo cieszymy się, że powstała bezpłatna lista, ponieważ na pewno poprawi dostępność insuliny dla grupy wiekowej 75+.

Wiek chorego będzie sprawdzać lekarz POZ na podstawie numeru PESEL, dlatego też chory powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, w którym zapisany jest PESEL. Przy realizacji recepty farmaceuta będzie kontrolować poprawność recepty.

Jeśli pacjent przedstawi receptę oznaczoną w polu „kod uprawnień dodatkowych” symbolem S, farmaceuta ma obowiązek wydać przepisane na niej leki w wariancie finansowym, który jest najkorzystniejszy dla pacjenta. W związku z tym leki przepisane jako refundowane, które znajdują się w wykazie bezpłatnych leków, są wydawane bezpłatnie, natomiast w przypadku zbiegu uprawnień dodatkowych leki są wydawane w najkorzystniejszym dla pacjenta wariancie finansowym.

Chorzy na cukrzycę  i wszyscy pacjenci powinni pamiętać, że farmaceuta nie ma możliwości wpisania na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego określonego symbolem S. Dlatego lekarz wystawiający receptę uprawnionemu seniorowi powinien koniecznie pamiętać o wpisaniu w polu „kod uprawnień dodatkowych” symbolu S.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH